Na osnovu člana 42  Zakona o zaštiti prirode (“Službeni list CG”, broj 54/16 I 018/19) i člana 33 stav 3 Zakona o državnoj upravi (“Službeni list Crne Gore” br. 078/18, 070/21 i 052/22) Agencija za zastitu životne sredine objavljuje

 

JAVNI POZIV

ZA PRIJAVU KANDIDATA KOJI ĆE RADITI NA STRUČNIM  POSLOVIMA I POSLOVIMA PODRŠKE PRIKUPLJANJA I OBRADE PODATAKA U SVRHU NAPRETKA U IDENTIFIKACIJI PODRUČJA EKOLOŠKE MREŽE (NATURA 2000)

 

I PREDMET

Crna Gora kao zemlja kandidat otvorila je pretpristupne pregovore 2010. godine. Poglavlje o životnoj sredini – poglavlje 27 – otvoreno je u decembru 2018. godine za pregovore i poznato je kao jedno od najkompleksnijih i najzahtjevnijih poglavlja koje treba završiti. Primjena dvije EU direktive o prirodi- Direktive o staništima i Direktive o  pticama, važan je dio ovog poglavlja. Identifikacija područja ekološke mreže (Natura 2000), odnosno definisanje predloga lokacija od značaja za zajednicu (pSCI) prema Direktivama o staništima i posebnim zaštitnim područjima (SPA) u skladu sa Direktivom o pticama, preduslov je za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji i sastavni je dio završnog mjerila u Poglavlju 27. Agencija za zaštitu životne sredine shodno zakonskoj obavezi, a u svrhu nastavka aktivnosti odnosno doprinosa kartiranju i sakupljanju podataka za teritoriju Crne Gore, poziva stručna lica da uzmu učešće u radu na prikupljanju i obradi podataka za identifikovanje područja ekološke mreže (Nature 2000) u 2025. godini. Predmetni rad odvijaće se kroz dvije ključne aktivnosti i to:

Aktivnost 1. Prikupljanje podataka za napredak ka pripremi predloga područja važnih za očuvanje ptičijih staništa i ptičijih vrsta

Prikupljanje podataka za svrhu defininsanja područja ekološke mreže koja su važna za populacije ptica shodno kriterijumima Zakona o zaštiti prirode kroz koji je transponovana Direktiva o pticama je fokus ove aktivnosti koja će biti usmjerena da dodatnom terenskom radu u svrhu doprinosa upotpunjavanja nedostataka u podacima o populacijuama ptica za buduće definisanje predloga područja važnih za očuvanje ptičijih staništa i ptičijih vrsta. Plan terenskog rada treba da bude usredsređen na vrste za koje procjena nije urađena tokom realizacije predhodnih aktivnosti inventarizacije ili za koje je neophodno upotpunjavanje podataka što će biti predmet konsultacija. Predviđeno je da sezona na terenu 2025. godine bude nastavak rada realizovanog od 2016. godine. Svi terenski podaci biće evidentirani direktno u Fulcrum, uz obavezno dodavanje fotografija, čime se osigurava precizno, centralizovano i dokumentovano prikupljanje informacija neophodnih za dalju zaštitu i očuvanje vrsta

Aktivnost 2. Prikupljanje podataka za napredak ka pripremi predloga područja važnih za očuvanje staništa i divljih vrsta biljaka i životinja (pSCA)

  1. a) Ova aktivnost fokusira se na prikupljanje podataka u cilju pripreme predloga područja značajnih za očuvanje staništa, u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode, kroz koji je transponovana Direktiva o staništima.

Terenski rad će biti usmjeren na kartiranje stanišnih tipova sa Priloga I Direktive o staništima, koristeći nacrt referentne liste stanišnih tipova iz Priručnika za identifikaciju tipova staništa Crne Gore. Kartiranje će se sprovoditi u odabranim oblastima kao nastavak ranijih istraživanja realizovanih u periodu 2016–2024. Stručnjaci za kartiranje staništa dobiće unaprijed pripremljene poligonizovane GIS mape, kreirane na osnovu ortofoto snimaka iz 2018. godine ili drugih relevantnih izvora. GIS podloge omogućavaju precizno pretpoligonisanje većine stanišnih tipova, čime se značajno ubrzava terenski rad. Međutim, konačna potvrda tipa staništa vrši se isključivo terenskim obilaskom svakog poligona. Na ovim mapama biće označene granice područja koja treba da budu kartirana, čime se definiše obuhvat terenskog rada. Svi poligoni biće uneseni u Fulcrum, čime će se omogućiti efikasno prikupljanje i obrada podataka tokom terenskih obilazaka. Po pravilu, svaka poligonalna jedinica dobija jednu tačku osmatranja, osim u izuzetnim slučajevima kada je potrebno više tačaka. Svaka tačka treba biti fotografisana, ukoliko metodološki i tehnički uslovi to dozvoljavaju. U zavisnosti od terena, stručnjak za kartiranje treba da mapira najmanje 50–100 ha ili 15–20 tačaka dnevno. Terenski podaci biće direktno evidentirani u aplikaciji Fulcrum, čime se omogućava precizno i centralizovano prikupljanje informacija. Ova metodologija omogućava efikasno i tačno mapiranje stanišnih tipova, neophodno za dalju zaštitu i očuvanje prirodnih staništa.

  1. b) Prikupljanje podataka za svrhu napretka ka pripremi predloga područja važnih za očuvanje divljih vrsta životinja shodno kriterijumima Zakona o zaštiti prirode kroz koji je transponovana Direktiva o staništima je fokus ove aktivnosti koja će biti usmjerena da dodatnom terenskom radu u svrhu prikupljanja podataka za životinjske vrste sa Priloga II Direktive o staništima odnosno nacrtu referentnih lista vrsta u Crnoj Gori. Prikupljanje podataka treba da se realizuje za sve taksonomske grupe i to: biljke, mahovine, beskičmenjake, ribe, gmizavce i vodozemce i sisare na lokacijama na kojima će se kartirati stanišni tipovi a u izuzetnim slučajevima (ako za neku lokaciju već postoje podaci) mogu se usaglasiti drugi lokaliteti uz odobrenje Agencije za zaštitu životne sredine. Svi terenski podaci biće evidentirani direktno u Fulcrum, uz obavezno dodavanje fotografija, čime se osigurava precizno, centralizovano i dokumentovano prikupljanje informacija neophodnih za dalju zaštitu i očuvanje vrsta.

II USLOVI ZA UČEŠĆE NA JAVNOM POZIVU

Svi zainteresovani kandidati i kandidatkinje za neku od sljedećih pozicija moraju ispuniti sljedeće uslove:

Stručnjaci za prikupljanje podataka na terenu za vrste ptica (shodno nacrtu referentnih lista ptica  za Crnu Goru)

  • Univerzitetsko obrazovanje iz biologije, ekologije, životne sredine i drugih srodnih prirodnih i društvenih nauka
  • Dobro poznavanje Direktive o pticama
  • Sposobnost rada na terenu
  • Najmanje 1 godinu iskustva (1 sezonu istraživanja) u samostalnom prikupljanju podataka odnosno mapiranju vrsta ptica za potrebe identifikacije područja Natura 2000 u Crnoj Gori
  • Ukoliko kandidat do sada nije samostalno radio na prikupljanju podataka, ali je pohađao terenske obuke za prikupljanje podataka za svrhu Nature 2000 sa iskusnim stručnjacima koji su učestvovali u Natura 2000 terenskim istraživanjima od 2016-2024. godine, neophodno je da priloži preporuku koordinatora za ptičije vrste.

Stručnjaci za kartiranje i prikupljanje podataka na terenu za staništa i vrste (shodno nacrtu referentnih lista staništa i vrsta  za Crnu Goru)

  • Univerzitetsko obrazovanje iz biologije, šumarstva, ekologije i životne sredine
  • Dobro poznavanje Direktive o staništima – staništa iz Priloga I ili vrsta sa Priloga II (relevantnih za Crnu Goru)
  • Sposobnost rada na terenu
  • Najmanje 1 godinu iskustva (1 sezonu istraživanja) u samostalnom prikupljanju podataka odnosno mapiranju staništa ili vrsta (biljaka, mahovina, beskičmenjaka , gmizavaca, vodozemaca, ptica i sisara) za potrebe identifikacije područja Natura 2000 u Crnoj Gori.
  • Ukoliko kandidat do sada nije samostalno radio na prikupljanju podataka ali je pohađao terenske obuke za prikupljanje podataka za svrhu Natura 2000 sa iskusnim stručnjacima koji su učestvovali u Natura 2000 terenskim istraživanjima od 2016-2024. godine, neophodno je da priloži preporuku koordinatora za staništa ili vrste u zavisnosti od pozicije za koju konkuriše.

Tehničar/ka za ihtiofaunu, speleologiju,  bio-speleologiju i krupne sisare

  • Minimum srednja stručna sprema
  • Sposobnost rada na terenu
  • Najmanje 3 godine stručnog iskustva

IT podrška za prilagođavanje i rad u Fulcrum aplikaciji

  • Univerzitetsko obrazovanje iz oblasti prirodnih nauka ili drugih srodnih oblasti
  • Minimum 1 godina opšteg profesionalnog iskustva
  • Najmanje 4 godine iskustva (4 sezonu istraživanja) kao IT podrška za prilagođavanje i rad u Fulcrum aplikaciji

Mladi stručnjaci/kinje za obuku za kartiranje staništa ili vrsta

  • treba da imaju iskustvo u istraživačkim kampovima i/ili projektima iz oblasti biodiverziteta i zaštite prirode. Kandidat ima prednost ukoliko je njegovo prethodno iskustvo povezano s oblašću istraživanja za koje je kandidat zainteresiran i/ili ukoliko ima objavljene stručne ili naučne radove iz iste oblasti. Preporuka profesora sa fakulteta – specijaliziranog područja za koju kandidat – kandidatkinja izražava interesovanje ili koordinatora za ptičije vrste, vrste ili kartiranje stanišnih tipova ukoliko je kandidat pohađao početne obuke sa iskusnim stručnjacima koji su sudjelovali u Natura 2000 terenskim istraživanjima od 2016-2024 godine.

Mladi stručnjaci za IT podršku za prilagođavanje i rad u Fulcrum aplikaciji

  • Univerzitetsko obrazovanje iz oblasti geografskih nauka ili inžinjerskih nauka
  • Minimum 1 godina opšteg profesionalnog iskustva
  • Najmanje 1 godina iskustva (1 sezonu istraživanja) kao IT podrška za prilagođavanje i rad u Fulcrum aplikaciji

 

Napomena: Kandidati koji se prijavljuju za obuke mogu se prijaviti najviše u trajanju od 2 sezone istraživanja. Kandidat koji se prijavljuje za drugu sezonu odnosno nastavak obuke mora dostaviti preporuku mentora iz prve sezone istraživanja.

U izboru kandidata, pored gore navedenih uslova, uzeće se u i obzir nalaz verifikatora odnosno predhodan rad po ovom pitanju.

U odnosu na raspoloživa sredstva i broj prijava, Agencija za zaštitu životne sredinu zadržava pravo odluke o mogućnosti i obimu angažmana kandidata tj. njihovom broju, kao i pravo odluke o mogućnosti organizacije obuka  što će zavisiti od  vremena i dostupnost iskusnih stručnjaka da prijavljene kandidate obučavaju.

Agencija za zaštitu životne sredinu zadržava pravo odluke o mogućnosti i obimu angažmana kandidata i u odnosu na važna pitanja usaglašavanje metodologije i organizacije terenskog rada između odabranih kandidata i koordinatora za kartiranje staništa, vrsta i ptica.

III SADRŽAJ PRIJAVE 

Zainteresovani/e svoje prijave na ovaj poziv treba da dostave na crnogorskom jeziku uz prilaganje:

Prijave koja sadrži:

  • ime i prezime,
  • adresu kandidata,
  • broj telefona i e-mejl adresu,
  • naznaku na koju se poziciju odnosi prijava (oblast ekspertize)
  • svojeručni potpis

i sljedeće dokumentacije:

  • Curriculum Vitae – CV sa listom referenci/projekata koji su slični sa predmetom oglasa;
  • fotokopiju lične karte ili pasoša
  • fotokopija diplome ili uvjerenje o završenom nivou i vrsti visokog obrazovanja,
  • uvjerenje o iskustvu na projektima Natura 2000 u Crnoj Gori ili fotokopiju ugovora o predhodnom angažmanu, ili preporuku koordinatora za staništa ili vrste ukoliko kandidat do sada nije samostalno radio na prikupljanju podataka ali je pohađao terensku obuku za prikupljanje podataka za svrhu odredjivanja potencijalnih područja Nature 2000 sa  iskusnim stručnjacima koji su učestvovali u  terenskim istraživanjima u Projektu Natura 2000 od 2016-2024. godine.
  • U slučaju prijave za obuku kandidat/kandidatkinja treba da priloži:
  • dokaz o učešću na obuci za svrhu kartiranja staništa, vrsta ili ptica po metodologiji Natura 2000 u Crnoj Gori
  • preporuku mentora (sa kojim je pohadjao obuke) iz prve sezone istraživanja
  • diplomu ili potvrdu da je završna godina studijskog programa iz oblasti prirodnih ili društvenih nauka, šumarstva, ekologije ili biologije

V OCJENA PRIJAVA

Ocjenu pristiglih prijava obavljaće stručna komisija koju formira Agencija za zaštitu životne sredine. Ocjenjivanje prijava obaviće se u roku do 15 radnih dana od dana isteka roka za prijavljivanje na Javni poziv.

Lista o izboru kandidata biće objavljena na web strani Agencije za zaštitu životne sredine.

V ZAKLJUČIVANJE UGOVORA

Agencija za zaštitu životne sredine će, nakon ocjene prijava kandidata – kandidatkinja od strane stručne komisije Agencije, sa izabranim kandidatima i kandidatkinjama, potpisati ugovor o angažovanju. U odnosu na raspoloživa sredstva i broj prijava Agencija za zaštitu životne sredine zadržava pravo odluke o mogućnosti i obimu angažmana kandidata.

U odnosu na raspoloživa sredstva i broj prijava, Agencija za zaštitu životne sredine zadržava pravo odluke o mogućnosti i obimu angažmana kandidata za obuke što podrazumijeva broj odabranih kandidata, vrijeme i dostupnost iskusnih stručnjaka koji će vršiti obuku kandidata. Takođe, Agencija za zaštitu životne sredinu zadržava pravo odluke o mogućnosti i obimu angažmana kandidata i u odnosu na važna pitanja usaglašavanje metodologije i organizacije terenskog rada između odabranih kandidata i koordinatora za kartiranje staništa, vrsta i ptica.

Ukoliko je kandidat/ kandidatkinja u stalnom radnom odnosu potrebno je dostaviti  potvrdu/saglasnost  za obavljanje posla, izdate od strane poslodavca prije zaključivanja Ugovora.      

Original javnog poziva možete preuzeti OVDJE.