Dana 3. i 4. oktobra, ove godine, konzorcijum Zero C projekta održao je značajan sastanak u informativnom centru Nacionalnog tehničkog univerziteta u Atini (NTUA).                                Ovaj dvodnevni događaj okupio je sve članove tima kako bi procijenili napredak i budući smjer projekta koji se bavi dekarbonizacijom pomorskog saobraćaja na Zapadnom Balkanu. Predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine Crne Gore, dr Milan Gazdić i Marko Radović, učestvovali su na ovom događaju kako bi podržali dalju implementaciju projekta. Takođe, s našim partnerima iz Atine istražene su mogućnosti dalje saradnje sa zainteresovanim stranama u Grčkoj o pitanjima zaštite životne sredine. Pored toga, ovom sastanku prethodile su obuke o međunarodnom i zakonodavstvu EU, te strategijama smanjenja emisija ugljen-dioksida (CO2) u pomorskom saobraćaju.

NTUA, kao domaćin, otvorio je sastanak srdačnom dobrodošlicom, nakon čega su uslijedile rasprave o napretku i izazovima u okviru ključnih radnih paketa:

  • 1. radni paket (WP 1) koji je usmjeren na upravljanje projektom i osiguranje kvaliteta, a čiji je nosilac Univerzitet „Aleksander Moisiu“ u Draču (UAMD), ispitan je u dijelu  implementacije projekta, kao i operativnih izazova koji su tom prilikom adresirani.
  • 2. radni paket (WP 2) koji je usmjeren na razvoj nastavnih programa od značaja za vještine, a čiji je nosilac Univerzitet Crne Gore, ocijenjen je u smislu nepretka u razvoju nastavnog plana i programa za dekarbonizaciju i logistiku u pomorstvu.
  • 3. radni paket (WP 3), čiji je nosilac NTUA, razmatran je u smislu napora uloženih u jačanje kapaciteta, a tom prilikom istaknute se kadrovske obuke i ugradnja novih pomorskih simulatora kao ključnih stavki u učenju kroz praksu.
  • 4. radni paket (WP 4), pod nadzorom italijasnkog partnera ITS, usmjeren je na uticaj projekta i diseminaciju, pri čemu je fokus bio na aktivnostima koje uključuju zainteresovane strane i eksperte u pomorstvu, a koje bi im pomogle u prelazu na održive prakse u pomorstvu.

Drugog dana sastanka održani su sastanci Upravnog odbora projekta, kao i sastanak Odbora za osiguranje kvaliteta projekta. Tom prilikom istaknuta je važnost održivosti kvalitetnih rezultata uz očuvanje ciljeva projekta.

Sastanak konzorcijuma predstavlja značajan uspjeh kojim se učvršćuje put Zero C projekta ka stvaranju pomorskog saobraćaja i logistike s nultom emisijom ugljenika. Kroz partnerske napore, projekat je na dobrom putu da ostvari svoje ambiciozne ciljeve, promovišući energetsku efikasnost, dekarbonizaciju i održiva logistička rješenja u pomorskom sektoru.