Agencija za zaštitu životne sredine pozdravlja i upućuje najiskrenije čestitke Vladi Crne Gore i svim građanima Crne Gore povodom jučerašnje odluke o utvrđivanju predloga novog  Zakona o upravljanju otpadom.

Poslije više godina agonije vezane za donošenje novog Zakona o upravljanju otpadom, Vlada Crne Gore je na jučerašnjioj sjednici utvrdila Predlog zakona o upravljanju otpadom. Novi Zakon o upravljanju otpadom zasigurno će  umnogome promijeniti ekološku sliku naše zemlje, obzirom da su u njega uvrštene brojne regulative EU neophodne kada su u pitanju završna mjerila za zatvaranje poglavlja 27.

Pomenutim Zakonom predviđene su rigoroznije sankcije za zagađivače, biće pojačan inspekcijski nadzor i formirana državna inspekcija sa zadatkom da kontroliše primjenu lokalnih planova upravljanja komunalnim otpadom. Takođe sistemom proširene odgovornosti, biće obuhvaćeni proizvođači ambalaže, električnih i elektronskih uređaja, otpadnih baterija i guma (pneumatika) te plastičnih proizvoda (kesa) za jednokratnu upotrebu.

Pod proširenom odgovornošću se podrazumijeva privredno društvo i preduzetnik koji se bavi proizvodnjom, unapređenjem, preradom, obradom, prodajom ili uvozom proizvoda (novih, korišćenih, popravljenih ili prepravljenih), koji nakon upotrebe postaju otpad su režimom proširene odgovornosti proizvođača. Proizvođač je dužan da besplatno vrši prihvat vraćenih proizvoda ili otpada koji preostaje nakon upotrebe tih proizvoda.

Proizvođač proizvoda koji stavlja na tržište Crne Gore električnu i elektronsku opremu, vozila, baterije i akumulatore, gume, ambalažu, plastične proizvode za jednokratnu upotrebu i ribolovni alat koji sadrži plastiku, dužan jeda sprovodi obaveze iz programa proširene odgovornosti na način da: 1) samostalno organizuje sistem preuzimanja, sakupljanja i obrade otpada; 2) sa drugim proizvođačem organizuje kolektivni organizovani sistem preuzimanja, sakupljanja i obrade otpada preko posebnog privrednog društva; ili 3) se uključi u osnovani kolektivni organizovani sistem preuzimanja, sakupljanja i obrade otpada u skladu sa ovim zakonom i zaključi ugovor sa upravljačem ovog kolektivnog organizovanog sistema sa kojim ga ovlasti za izvršavanje njegovih obaveza.

Podsjećamo javnost, u svim  Izvještajima Evropske Komisije o napretku Crne Gore, oblast koja se odnosi na otpad prepoznata je kao jedan od najvećih ekoloških problema.

Crna Gora se nažalost svakim danom suočava sa problemom upravljanja svih vrsta otpada. Trenutno stanje pokazuje da ovakav način tretiranja otpada neodrživ, imajući u vidu sve prisutniji negativni uticaj na životnu sredinu.

Djelotovornost postojećih politika i postignuti rezultati se ne mogu ocijeniti kao zadovoljavajući – recikliranje i ponovna upotreba su još uvijek na niskom nivou, a način odlaganja otpada, i dalje stvara negativne posljedice na prirodno okruženje, kojima svi svjedočimo.