U organizaciji Agencije za zaštitu životne sredine, 09.02.2023.godine održana je Nacionalna radionica zainteresovanih strana posvećena izradi dokumenta „Prekogranične dijagnostičke analize (TDA)“.
Nacionalna radionica je organizovana u okviru saradnje sa UNEP/MAP-om kao implementacionom agencijom za GEF Projekat „Smanjenje zagađenja štetnim hemikalijama i otpadom u vrućim tačkama Mediterana i mjerenje napretka u odnosu na uticaje“, koji je dio MedPrograma.
Ova aktivnost doprinosi unapređenju Prekogranične dijagnostičke analize za Mediteran iz 2005. tako što će identifikovati i dati prioritet prekograničnim problemima, sakupljajući i tumačeći informacije o uticajima na životnu sredinu i društveno – ekonomskim posljedicama, kao i analizirajući neposredne, osnovne i izvorne uzroke za svaki problem.
Cilj radionice bio je da uključi sve nacionalne zainteresovane strane u pregled i procjenu šest tematskih izvještaja koji su pripremljeni od strane stručnog tima. Pomenutih šest tematskih izvještaja procjenjuju glavna pitanja koja utiču na stanje morskog ekosistema i obalnog područja iz nacionalne perspektive, uz naglašavanje potencijalnih prekograničnih posljedica istih. Tematske procjene se odnose na:
Radionici su prisustvovali predstavnici Ministarstva ekologije,prostornog planiranja i urbanizma, JP Morskog dobra, Instituta za biologiju mora, Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, Centra za ekotoksikološka ispitivanja, Opštine Kotor, Opštine Tivat i Opštine Budva. Teme diskusije bile su stanje, pritisci i uzročno posledične veze vezane za obalno područje i morski ekosistem sa naglaskom na prekogranično relevantne teme.
Nakon diskusije na radionici, tematski izvještaji će se finalizovati i na osnovu istih će se pristupiti izradi Nacionalne prekogranične dijagnostičke analize zagađenja morskog ekosistema (TDA) koja će biti kontribucija regionalnoj prekograničnoj analizi.