U organizaciji Agencije za zaštitu životne sredine i NVO,,Crnogorsko društvo ekologa“, danas je u Podgorici održana prezentacija pod nazivom:,,Izrada GIS modela za kartiranje hazarda od šumskog požara korišćenjem otvorenih geoprostornih podataka“, doktoranta Filozofskog fakulteta -studijskog programa za geografiju u Nikšiću Filipa Vujovića.

Glavni motiv istraživanja je sve veći broj šumskih požara i izgorelih prirodnih površina. Sa 200 do 500 miliona hektara izgorele površine tokom godine, požari prouzrokuju štete na većim prirodnim površinama i uništavaju šume širom svijeta, više nego bilo koji drugi faktori koji negativno djeluju na šumske ekosisteme (NASA FIRMS).

Šumski požari su sve više rezultat antropogenog uticaja i savremenih klimatskih promjena. Pretpostavlja se da će se učestalost i jačina šumskih požara i područja zahvaćena požarima nesumnjivo povećati u budućnosti, te je zbog toga neophodno  razvijati metodologiju i modele koji pomažu procjeni hazarda i rizika od šumskih požara.

Zbog svega navedonog do izražaja dolazi GIS okruženje, koje se pokazalo kao pouzdan metod i alat u procjeni prirodnih nepogoda i mjesta gdje će se oni javiti.

Gis okruženje prostorne podatke pretvara u korisne informacije – modele koji primjenu imaju u praksi.

Brojne su prednosti korišćenja ovoga modela, poputmogućnosti korišćenja u različitim geografskim uslovima (sa određenim izmjenama kod standardizacije kriterijuma), brza istraživačka sposobnost za veliko područje, dostupnost i mogućnost korišćenja otvorenih geoprostornih podataka, jednostavnost obrade podataka, lak proces validacije rezultata, analiza i prezentacija rezultata unutar GIS-a, i sl.

Primjena ovog i sličnih modela u GIS okruženju, može biti ključna za održivo i ekološko upravljanje šumskim pokrivačem koji je u mediteranskom regionu pod stalnim hazardom od jakih požarnih sezona. Osim toga, predloženi model, naročito u slučaju oskudnih geoprostornih podataka uz određene izmjene u različitim geografskim uslovima, može biti strateška i operativna prednost u razvoju planova i strategija zaštite od šumskih požara.

Pored zaposlenih u Agenciji i NVO,,Crnogorsko društvo ekologa“ , učesnici događaja bili su i zainteresovani studenti.