Predsjednica Opštine Danilovgrad Zorica Kovačević i gradonačelnik Glavnog grada Podgorice dr Ivan Vuković potpisali su dana 13.02.2019.godine u Danilovgradu, inicijativu za očuvanje rijeke Donje Zete i izradu Studije zaštite za proglašavanje zaštićenog prirodnog dobra tog područja.
Istakavši značaj pomenutog događaja, predsjednica opštine Danilovgrad Zorica Kovačević je kazala da je današnji dan veliki za Opštinu Danilovgrad „Ovo je primjer dobre saradnje i zajedničkim snagama, podrškom nadležnih državnih organa, ćemo uraditi jedan veliki posao i vrlo brzo, do 9. decembra, ćemo imati urađenu Studiju, u skladu sa dogovorom sa direktorom iz Agencije za zaštitu prirode i životne sredine, sa kojom ćemo se na svečanoj sjednici Skupštine Opštine dičiti“, istakla je Kovačević.
Ona je kazala da, rijeka pruža čovjeku brojne usluge – vodu za piće, vodu za navodnjavanje, hranu, građevinski materijal, obezbjeđuje prostor za odmor i turizam.
„Zato je rijeka Zeta, rijeka od životnog značaja za naše lokalne zajednice. Ona je bila i jeste jedan od osnova za razvoj privrede, poljoprivrede, turizma i kulturnog razvoja Danilovgrada. Da bi se Danilovgrad dugoročno razvijao, rijeka Zeta mora biti zaštićena“, poručila je Kovačević.
To znači da, kako je kazala, čovjek treba da služi rijeci, ništa manje nego rijeka čovjeku.
„Ovo su osnovni razlozi za potpisivanje inicijative za proglašenje Zete prirodnim dobrom, gdje akcenat stavljamo na građanina, kao nosioca korisnika rijeke Zete. Zaštitom Zete stvorićemo predulove za upravljanje ovim prostorom u korist svih, a najviše onih koji žive na njenim obalama. Ispuštanje otpadnih voda, krivolov na rijeci Zeti će postati prošlost“, navela je Kovačević.
Gradonačelnik Glavnog grada Podgorice, dr Ivan Vuković, ocijenio je da, potpisivanjem inicijative za očuvanje rijeke donje Zete i izradu Studije zaštite za proglašenje zaštićenog prirodnog dobra, Glavni Grad i Opština Danilovgrad pokazuju „najviši stepen odgovornosti prema održivom razvoju i prirodnim bogatstvima sa kojima ta dva grada raspolažu“.
„Ovo je, prije svega, svojevrstan ugovor sa građanima. Naša je obaveza, kao lokalnih uprava da ne zanemarujući prisustvo brojnih privrednih subjekata na obalama Zete, stvorimo formalno-pravne uslove da zaštitimo Zetu i da njenu okolinu razvijamo u skladu sa inicijativom održivog razvoja“. Pozivajući pritome građane, „prije svega zaštitare prirode, bez obzira na sektor iz kojeg dolaze, da skupa u praksi učinimo sve kako bi rijeka Zeta i dalje bila jedinstveno prirodno blago koje nas povezuje“.
„Iznad svega, ovo je značajan korak koji zajedno sa nadležnim državnim institucijama činimo kako bismo Zetu sačuvali za buduće generacije“, rekao je Vuković.
Generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu, Ivana Vojinović, ocijenila je da Opština Danilovgrad i Glavni grad Podgorica, potpisivanjem današnje Inicijative, prave veliki iskorak i iskazuju, kako je navela, punu odgovornost i spremnost za suprotstavljanjem brojnim izazovima i prijetnjama sa kojima se suočavaju zaštićena područja.
„Sa ovoga mjesta, danas šaljem jasnu sliku i posvećenost Crne Gore da dostigne balans između zaštite prirode i održivog socijalno-ekonomskog razvoja“, istakla je Vojinović.
Ona smatra da je, sinhronizovanom i kontinuiranom akcijom na svim nivoima uz, kako je dodala, uključenje Vladinih, nevladinih, stručnih, naučnih institucija i svih dobronamjernih pojedinaca, kojima je prirodna i kulturna baština Crne Gore bliska, moguće postići da Crna Gora bude uspješan model suživota ljudi i prirode.
„Time na direktan način doprinosimo nastavku viševjekovne tradicije razvoja lokalnih zajednica uz očuvanje autentičnih prirodnih i kulturnih vrijednosti“, kazala je Vojinović.
Nikola Medenica, direktor Agencije za zaštitu prirode i životne sredine, istakao je da dolina rijeke Zete i sama rijeka predstavlja važan ekosistem za Crnu Goru, koji je, kako je rekao, na osnovu raspoloživih podataka i parametara, još uvijek očuvan ekosistem.
„U prilog toj konstataciji možemo da iznesemo činjenicu da od 352 registrovane vrste ptica u Crnoj Gori, 20 odsto od ukupnog broja predstavljaju ptice koje su očuvanog staništa, a sve te vrste su prisutne na ovom području“.
On je poručio da će Agencija biti aktivan partner u inicijativi, nastavljajući da pruža naučnu, stručnu i edukativnu podršku Opštini Danilovgrad i Glavnom gradu.
„Agencija za zaštitu prirode i životne sredine će u narednih nekoliko dana završiti sve neophodne pripreme kako bi se terenska istraživanja, koja su neophodna za izradu Studije zaštite, što prije počela“.