Održane prezentacije posveće obilježavanju Međunarodnog dana zaštite ozonskog omotača
Agencija za zaštitu prirode i životne sredine je tokom oktobra i novembra mjeseca ove godine, održala niz edukativnih radionica za učenike: OŠ ,,Aleksa Đilas Bećo” u Mojkovcu, OŠ,,Braća Ribar” u Bijelom Polju i SMŠ “Ivan Goran Kovačić” u Herceg Novom, posvećenih obilježavanju Međunarodnog dana zaštite ozonskog omotača.
Obilježavanje Dana zaštite ozonskog omotača ima za cilj promociju zaštite životne sredine, podizanje svijesti i edukaciju najmlađe populacije o značaju i neophodnosti zaštite ozonskog omotača, kao i najčešćim oblicima njegovog uništavanja.
Pored prezentacije, razmjene mišljenja sa djecom i nastavnicima, djeci je prikazan crtani film „Ozi ozon“ i uručen promotivni materijal Agencije za zaštitu prirode i životne sredine. Podsjećamo, “Ostani cool, i nastavi dalje” je tema kojom se obilježava 31 godina od usvajanja Montrealskog protokola o supstancama koje oštećuju ozonski omotač i 16 septembar- međunarodni dan zaštite ozonskog omotača. Praćena ovim sloganom “Montrealski protokol”, je motivacioni poziv za sve da nastave sa radom i vlastitim primjerima daju doprinos zaštiti ozonskog omotača i klime.
Ovogodišnja tema ima dvije konotacije – da naš posao zaštite ozonskog omotača takođe štiti i klimu i da je Montrealski protokol “Cool ugovor”, što pokazuje njegov izvanredan uspjeh. Dalje pozivajući sve države, organizacije i pojedince da se pridruže očuvanju i održavanju naše planete i obilježavanju uspjeha Montrealskog protokola u zaštiti ozonskog omotača, te njegovom doprinosu u borbi protiv klimatskih promjena, eliminacijom skoro 100% supstanci koje oštećuju ozonski omotač. Osim toga, napori na zaštiti ozonskog omotača su značajno doprinijeli i ublažavanju klimatskih promjena, sprječavanjm emisija procijenjenog iznosa više od 135 milijardi tona Ekvivalenata CO2, od 1990-2010.godine.
Montrealski protokol je spreman da postigne još veći doprinos u borbi protiv globalnog zagrijavanja kroz Kigali amandman, koji stupa na snagu 01. januara 2019. godine, kojim se očekuje da će se izbjeći do 0.5o C globalnog zagrijavanja do kraja ovog vijeka.
Obrazovanje o zaštiti životne sredine je dinamičan proces koji ima za cilj da probudi u ljudima svijest o ekološkim problemima i to kako na globalnom planu tako i u lokalnoj zajednici odnosno, u okruženju u kojem ljudi neposredno žive.
Agencija za zaštitu prirode i životne sredine, od svog osnivanja poseban akcenat stavlja na ekološko obrazovanje i podizanje ekološke svijesti naših građana, nastojeći da ekološku problematiku približimo svim građanima, učešćem na brojnim sastancima, okruglim stolovima i radionicama te obilježavanjem svih važnijih ekoloških datuma.