Ovogodišnja tema međunarodnog dana zaštite ozonskog omotača je “Ostani cool, i nastavi dalje”. Tema koja je praćena sloganom “Montrealski protokol”, predstavlja motivacioni poziv svima da nastave sa radom i primjerima na zaštiti ozonskog omotača i klime. Tema ima dvije konotacije – da naš posao zaštite ozonskog omotača štiti i klimu, i da je Montrealski protokol “Cool” ugovor, što pokazuje njegov izvanredan uspjeh.
Obilježavanjem ovog datuma daje se doprinos očuvanju naše planete i promoviše uspjeh Montrealskog protokola u zaštiti ozonskog omotača i njegovog doprinosa u borbi protiv klimatskih promjena. Eliminacijom skoro 100% supstanci koje oštećuju ozonski omotač koje su i snažni gasovi sa efektom staklene bašte, osim zaštite ozonskog omotača, dat je i značajan doprinos ublažavanju klimatskih promjena, sprječavanjem emisija, procijenjenog iznosa, više od 135 milijardi tona ekvivalenata CO2, od 1990-2010. godina.
Montrealski protokol je spreman da da još veći doprinos u borbi protiv globalnog zagrijavanja kroz Kigali amandman, koji je usvojen u oktobru 2016. godine, a stupa na snagu 01 januara 2019. godine. Kigali amandman buduću proizvodnju i potrošnju fluorugljovodonika (HFC) dovodi pod kontrolu Protokola čime će dati veliki doprinos suzbijanju klimatskih promjena, a očekuje se da će se izbjeći do 0.5o C globalnog zagrijavanja do kraja ovog vijeka, dok će se i dalje štititi ozonski omotač.
Agencija za zaštitu prirode i životne sredine u okviru projekta „Aktivnosti na smanjenju potrošnje HFC supstanci“ (Enabling activities for HFC phase down) obezbijedila je prevod Informativnih brošura o Kigali amandmanu, uz finansijsku pomoć Multilateralnog fonda za implementaciju Montrealskog protokola i podršku UNIDO-a kao implementacione agencije.
Informativne brošure o promjenama i izazovima koje donosi Kigali amandman, kao i kako ih riješiti i prevazići u cilju ispunjavanja novih obaveza koje proizilaze ratifikacijom Amandmana pripremio je Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu/OzonAction. Iste su namijenjene svim relevantnim akterima uključenih kako u proces ratifikacije, tako i njegove kasnije implementacije.
Kao i prethodnih godina, i ove godine Agencija za zaštitu prirode i životne sredine pristupiće obilježavanju ovog veoma važnog ekološkog datuma, organizacijom edukativnih prezentacija u vaspitno-obrazovnim institucijama u Crnoj Gori.
Brošure:
1 Informativna brošura 01_Uvod
2 Informativna brošura 02 _sadasnja upotreba HCFC i HFC
3 Informativna brošura 03_GWP, CO2(e) i ukupna količina svih HFC
4 Informativna brošura 04 _fluidi i tehnologije sa niskim GWP
5 Informativna brošura 05_ bazna stanja i dinamika smanjenja
6 Informativna brošura 06 _Strategija za postepeno smanjnje
7 Informativna brošura 07 _zakonodavstvo
8 Informativna brošura 08 Naredni koraci_andažovanje relevantnih aktera
9 Informativna brošura 09_visoka ambijentalna temperatura
10 Informativna brošura 10 _Tehnička pitanja_Zapaljivost
11 Informativna brošura 11_ Prepreke za uspješnu realizaciju
12 Informativna brošura 12 _Sadejstva sa drugim mjerama javne politike
13 Informativna brošura 13 prednosti brzog djelovanja
14 Informativna brošura 14 Rječnik i reference
15 Informativna brošura 15 _Kontrolisane supstance po Montrealskom protokolu
16 Informativna brošura 16 _GWP mjesavina rashladnih fluida_KIgali kontekts
17 Informativna brošura 17 MAC sektor
18 Informativna brošura 18 Upotreba HFC u protivpozarnim sistemima