Povodom Međunarodnog dana planete Zemlje, danas je u Podgorici na lokalitetu Magistralni put Podgorica-Tuzi, potez od Ul. Veljka Vlahovića ka Tuzima sa lijeve strane magistrale u ukupnoj dužini od 350 matara uz magistralni put i širini od 100-120 metara, koji obuhvata park i šumu, održana ekološka akcija čišćenja, u organizaciji Agencije za zaštitu prirode i životne sredine i preduzeća “Čistoća” d.o.o. – Podgorica.
Tim povodom medijima su se obratili:
- Nikola Medenica, direktor Agencije za zaštitu prirode i životne sredine,
- Senada Mulešković, PR preduzeća “Čistoća” d.o.o. – Podgorica.
Pozdravlajući prisutne i govoreći o značaju obilježavanja ovog značajnog ekološkog datuma, direktor Agencije za zaštitu prirode i životne sredine, Nikola Medenica je izjavio sljedeće:
,, U području na kojem se danas nalazimo dominira kultura Alepskog bora (Pinus halepensis) sa pojedinačnim primjercima čempresa (Cupressus sempervirens).
Na širem području Ćemovskog polja prisutan je veliki broj vrsta viših biljaka – oko 1050 vrsta biljaka konstatovano je na području Ćemovskog polja. Od toga broja prisutno je i 34 biljne vrste koje su endemi Balkanskog poluostrva a, takođe, prisutno je i 35 subendemičnih vrsta Balkanskog poluostrva. Takođe, na ovom lokalitetu mogu se primijetiti ostaci ekosistema primarne klimatogene vegetacije (koja je nekada dominirala ovim područjem) u vidu fragmenata sa divljim bademom ili praskom (Prunus webbii).
Crna Gora je jedan od najznačajnijih centara biodiverziteta sa brojnim specifičnim ekosistemima u okviru kojih je zastupljena flora i fauna sa velikim brojem vrsta od međunarodnog značaja.
U posljednjem Izvještaju Evropske Komisije o napretku Crne Gore, oblast koja se odnosi na otpad prepoznata je kao jedan od najvećih ekoloških problema.
Crna Gora se svakim danom suočava sa problemom upravljanja svih vrsta otpada. Trenutno stanje pokazuje da je ovakav način tretiranja otpada neodrživ, imajući u vidu sve prisutniji negativni uticaj na životnu sredinu. Djelotovornost postojećih politika i postignuti rezultati se ne mogu ocijeniti kao zadovoljavajući – recikliranje i ponovna upotreba su još uvijek na niskom nivou, a način odlaganja otpada, stvara negativne posljedice na prirodno okruženje.
Kao razlog postojanja velikog broja neuređenih odlagališta, vidimo u još uvijek neadekvatnoj implementaciji zakona, nedostatku neophodne infrastrukture, kao i nedovoljno razvijenoj svijesti građana, koji nažalost i nakon sanacije pojedinih lokaliteta, otpad odlažu na istim tim lokacijama.
Apsolutnim poštovanjem i primjenom principa upravljanja otpadom posebno recikliranjem te unaprjeđivanjem tehnika prerade i razvijanjem svijesti potrošača i promjenama potrošačkih navika možemo, u značajnoj mjeri smanjiti i njegovu količinu koja se odlaže na deponijama. Iskustvo je pokazalo da dodatno, treba pooštriti kaznenu politiku za sve one koji ne poštuju odredbe važećih propisa.
Ovdje svakako treba istaći i značaj medija, koji predstavljaju veoma važnog aktera u kontekstu rješavanja ovoga problema, obzirom na njihovu ulogu i mehanizme kojima značajno mogu da utiču smanjivanje ovih negativnih pojava.
Akcija čišćenja pomenutog lokaliteta treba da posluži kao pozitivan primjer kontinuiranog nastojanja u rješavanju problema neuređenih odlagališta u Crnoj Gori.
Naša odgovornost i obaveza prema slijedećoj generaciji, prema ostatku globalnog eko-sistema čiji smo mali ali vrijedni dio, i prema ljepoti i bogatstvu prirode u kojoj živimo, jeste realizacija ideje o ekološkoj državi i dalji razvoj Crne Gore na principima održivosti”.
Pored predstavnika organizatora, u akciji su učestvovala djeca iz OŠ,,Pavle Rovinski” i zainteresovani građani.