U petak, 7. oktobra 2016. godine sa početkom u 11h u Multimedijalnoj sali Ministarstva održivog razvoja i turizma predstavljen je projekat „Uspostavljanje Natura 2000 mreže“. Projekat je podržan od strane Evropske komisije kroz IPA instrument podrške a implementira ga konzorcijum na čelu sa kompanijom AAM Consulting iz Mađarske u saradnji sa Institutom za biologiju mora, Kotor; Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ (IBISS), FCG INTERNATIONAL doo, POVVIK EAD, SI ECO CONSULT LTD. iz Bugarske kao i Finski institut za zaštitu životne sredine (SYKE) . Vrijednost projekta je 3 miliona eura i očekivano trajanje 3 godine.
Na konferenciji su govorili: Državna sekretarka, gđa. Daliborka Pejović (Ministarstvo održivog razvoja i turizma), šef odjeljenja za saradnju g. Andre Lys (Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori), gđa. Ivana Vojinović, zamjenica Ministra održivog razvoja i turizma, gđa. Lidija Šćepanović, Pomoćnica direktora za sektor zaštite prirode, monitoring, analizu i izvještavanje (Agencija za zaštitu životne sredine) i g. Zoltán Gimesi, Direktor za međunarodni poslovni razvoj kompanije (ААМ Management Information Consulting doo) i g. Svetoslav Chesmedjhiev, Tim Lider, koji je prezentovao projekat, dosadašnji napredak i aktivnosti koje slijede.
Istaknuto je da Identifikacija područja NATURA 2000 mreže smatra se jednim od najznačajnijih i nazahtjevnijih zahtjeva na putu pristupanja Crne Gore u Evropsku Uniju i ujedno predstavlja i uslov pristupanja. Samim tim ne treba posebno isticati zahtjevnost posla koji predstoji i ozbiljnost u smislu poštovanja kriterijuma i standarda Evropske komisije po ovom pitanju. U skladu sa navedenim značajan niz mjera koje su predviđene usvojenom Strategijom aproksimacije za poglavlje 27 upravo se i odnosi na implementaciju Direktive o staništima i Direktive o pticama kroz uspostavljanje odnosno definisanje predloga područja buduće Natura 2000 mreže. Identifikacija navedenih područja nije samo važna sa aspekta ispunjavanja obaveza već i u suštinskom smislu primjene adekvatnih standarda u zaštiti prirode i doprinosu zaštiti prirodnih vrijednosti od strane Crne Gore i na evropskom nivou. S tim u vezi izražena su očekivanja da će konzorcijum koji realizuje projekat blisko sarađivati sa institucijama sistema prije svega Agencijom za zaštitu životne sredine kako bi se postigli zadovoljavajući rezultati i obezbijedila održivost i nakon završetka projekta.