Povodom 16.septembra Međunarodnog dana zaštite ozonskog omotača, u OŠ ,,18.oktobar’’ u Bioču i OŠ ,,Šćepan Đukić” u Lijevoj Rijeci održani su ekološki časovi na temu: ,,Zaštita ozonskog omotača’’.
Predavanje na pomenutu temu, imala je Tatjana Boljević samostalna savjetnica za zaštitu atmosfere i zaštitu od buke u Agenciji za zaštitu životne sredine.
Predavanje je imalo za cilj da promoviše zaštitu životne sredine, podigne svijest i edukuje učenike, o značaju i neophodnosti zaštite ozonskog omotača, kao i najčešćim oblicima njegovog uništavanja. Djeca su imala priliku da odgledaju i crtani film ,,Ozi ozon’’, gdje su kroz komentare i interakciju sa predavačem i nastavnim osobljem, dodatno proširila znanja o značaju zaštite ozonskog omotača.
Za vrijeme predavanja djeca su bila veoma aktivna i zainteresovana za temu o kojoj je bilo riječi.
Zaključeno je, da je zaštita ozonskog omotača od vitalnog značaja za život svih živih bića, jer djeluje kao filter i štiti da štetni ultraviolentni zraci (UV-B) dopru do Zemlje.
Nakon održanog predavanja, djeci i nastavnom osoblju je od strane predstavnika Agencije za zaštitu životne sredine uručen tematski promotivni materijal, a sa upravom pomenute škole dogovoreni su budući oblici saradnje.
Podsjećamo, ove godine 16. septembar međunarodni dan zaštite ozonskog omotača, obilježava se pod motom „Ozon i klima: Obnovljen uz pomoć ujedinjenog svijeta“, koji je upotpunjen sloganom: Napori na smanjenju HFC suspstanci, koji doprinose globalnom zagrijavanju, u okviru Montrealskog protokola.
Tema za ovu godinu prepoznaje zajedničke napore, tokom prethodne 3 decenije, zemalja članica Bečke konvencije i Montrealskog protokola u cilju obnavljanja ozonskog omotača kao i globalnu posvećenost u sprječavanju klimatskih promjena.
Kao rezultat konkretnih međunarodnih napora, ozonski omotač je na putu da se oporavi do sredine ovog vijeka. Pored toga, Montrealski protokol je eliminacijom supstanci koje oštećuju ozonski omotač značajno doprinio i ublažavanju klimatskih promjena – sprečavanjem emisija više od 135 biliona tona CO2 ekvivalenata u atmosferu. Iz tog razloga, zemlje članice Montrealskog protokola će u narednom periodu raditi na rješavanju pitanja HFC supstanci u okviru Montrealskog protokola, u nastojanju da će se izbjeći emisije oko 105 giga tona CO2 ekvivalenata do 2050. godine i do 0.4 C0 globalnog zagrijavanja do kraja ovog vijeka.