Danas je u Podgorici u prostorijama EU INFO CENTRA, održana promo – edukativna izložba„Neka plavo ostane plavo“. Događajem se uporedo obilježava i Svjetski dan voda, dok je glavni cilj izložbe skretanje pažnje javnosti na značaj očuvanja morskog biodiverziteta, čija postavka na slikovit način prikazuje karakteristike biljnih i životinjskih vrsta koje su od značaja za evropsku zajednicu, kao i antropogene pritiske koji ih ugrožavaju, te daju ideje šta svaki pojedinac može učiniti da se zaštite ove morske vrste koje su od međunarodnog značaja.U uvodnom dijelu prisutnima su se obratili:

– Nataša Kovačević, izvršna direktorica, NVO Green Home,
– Lidija Šćepanović, pomoćnica direktora Agencije za zaštitu životne sredine,
– Donata Von Sigsfeld, program menadžerka za prekograničnu saradnju, Delegacija Evropske Unije u Crnoj Gori.

Pozdravljajući prisutne i izražavajući zadovoljstvo zbog organizacije edukativne izložbe: „Neka plavo ostane plavo“, u kojem je Agencija za zaštitu životne sredine partner i aktivan učesnik, Lidija Šćepanović, pomoćnica direktora Agencije je istakla sljedeće:

,,Agencija za zaštitu životne sredine je prepoznala značaj pomenutog projekta, prije svega svjesna izazova i zadataka koji nas čekaju na putu uspostavljanja i identifikacije područja buduće ekološke mreže Natura 2000, shodno Direktivi o staništima i Direktivi o pticama. Imajući na umu da je uspostavljanje efikasnog sistema prikupljanja podataka kroz saradnju sa NVO sektorom pretpostavka uspješnog definisanja Nature 2000, smatramo da će ovaj projekat upravo doprinijeti razvijanju modela i primjera efikasne saradnje, pored doprinosa kroz jačanje kapaciteta za identifikaciju područja i prikupljanje podataka i aktivnosti podizanja svijesti o značaju morskog biodiverziteta odnosno značaju i neophodnosti zaštite morskih staništa i vrsta. Podsjećanja radi, kroz niz inicijativa i projekata i do sada se radilo na identifikaciji morskih područja koje zaslužuju zaštitu u Crnoj Gori, međutim ono što je bio rezultat projekata i konsultativnih procesa jeste i konstatacija da je za funkcionalno uspostavljanje upravljanja područjima neophodno revidovati i dodatno uskladiti postojeći zakonodavni okvir kao i institucionalne nadležnosti, a posebno u domenu kontrole. Takođe, tehničko jačanje kapaciteta institucija je prioritetno u kontekstu mogućnosti upravljanja marinskim zaštićenim područjima. Projekat će u tom kontekstu upravo obezbijediti mogućnost razmjene iskustava predstavnika institucija iz Crne Gore sa kolegama iz Hrvatske koji su prošli kroz slične izazove, što vidimo kao takođe veoma važan benefit. Komponenta jačanja svijesti o značaju zaštite biodiverziteta mora, je jednako značajna jer za uspjeh na putu zaštite biodiverziteta neophodno je učešće i doprinos svih nas pojedinačno. Stoga i današnju izložbu smatram veoma važnom i pozivam građane da je posjete u što većem broju”.

Podsjećamo, današnja izložba se organizuje u okviru projekta: „Mapiranje, monitoring i upravljanje prekograničnom Natura 2000 mrežom na moru – 4M“, koji je podržan od strane Evropske Unije kroz program: IPA CBC Hrvatska – Crna Gora 2007 – 2013.