U cilju upoznavanja građana o značaju monitoringa alergenog polena, juče 02.03.2016.god., sa početkom u 12h u Multimedijalnoj sali Opštine Tivat, održan je Okrugli sto na temu “Uticaj alergenog polena suspendovanog u vazduhu na zdravlje ljudi”.

Prisutnima u uvodnoj riječi su se obratiti:

– g-din Ivan Novosel, predsjednik, opština Tivat i
– gdin Ervin Spahić, direktor, Agencija za zaštitu životne sredine

Ovom prilikom, predsjednik Opštine Tivat g-din Ivan Novosel je u prisustvu direktora Agencije za zaštitu životne sredine g-dina Ervina Spahića, svečano pustio u rad mjerni instrument koji je instaliran u Tivtu, i koji je dio državne mreže za praćenje koncentracije polena suspendovanog u vazduhu.

Podsjećamo, da u okviru projekta “MONTENEGRO’S FIRST BIENNIAL UPDATE REPORT” koji je finansiran od strane Ujedinjenih nacija za razvoj – UNDP kancelarija u Crnoj Gori, Agencija za zaštitu životne sredine sprovodi aktivnosti sa ciljem uspostavljanja nacionalnog indikatora “Sezonska koncentracija polena suspendovanog u vazduhu”.

Govoreći u ime Agencije za zaštitu životne sredine, direktor Ervin Spahić je istakao razumijevanje opštine Tivat na čijem objektu je postavljen mjerni aparat za polen. Agencija je obezbjedila finansijska sredstva i time obezbijedila pet mjernih stanica koje će biti locirane, pored Tivta, i u Podgorici, Baru, Nikšiću i Mojkovcu. Takođe, obezbjeđena je i rezervna oprema što je veoma značajno u smislu sigurnosti, i nesmetanog rada mjerenja koncentracije polena, koji je prepoznat kao još jedan zagađivač vazduha. “Zahvaljujući mjernom aparatu i analizama, dobiće se podaci i moći će se vidjeti kolika je koncentracija polena koja se nalazi u vazduhu što će biti od velikog značaja, prije svega za ljekare u Tivtu, građane i goste grada, koji će na osnovu toga moći da planiraju u kom će periodu moći da ljetuju u Tivtu”, istakao je gdin Spahić.

Takođe, u cilju bližeg upoznavanja, na okruglom stolu održana su stručna predavanja Mr Gordane Đukanović, dipl. tehnologa (Agencija za zaštitu životne sredine) na temu: “Uspostavljanje sistema monitoringa polena suspendovanog u vazduhu u Crnoj Gori” i dr Saide Zejnilović, pedijatra-alergologa na temu “Polenska alergija i komplikacije”.

Utvrđenom procedurom, podaci će se prikupljatii sedam dana, nakon čega se pristupa analizi istih, dok će konačni rezultati o prisustvu polena biti objavljivani na sajtu Agencije svakih deset dana. “Mjerenja obuhvataju tri sezone cvjetanja drveća, trave i korova. Tako da se period sa koncentracijom polena u vazduhu računa od polovine februara pa do početka novembra”, navela je gđa Đukanović, istakavši da jedno mjerno mjesto reprezentuje teritoriju od 30-50 kilometara u prečniku, u zavisnosti od orografije terena.

Okruglom stolu prisustvovali su i učenici OŠ “Drago Milović” i SMŠ “Mladost”, kojima je podijeljen i propagandni materijal o polenu, jednom od najznačajnijih alergena u vazduhu.
Pomenuti okrugli sto održan je u organizaciji Opštine Tivat, pod pokroviteljstvom Globalnog fonda za životnu sredinu uz koordinaciju Centra za održivi razvoj (UNDP).