„Dan planete Zemlje” u cijelom se svijetu obilježava 22. aprila. Tradicija obilježavanja ovog datuma potiče još iz 1970. godine, a 1990. godine ovaj datum je proglašen međunarodnim danom. Cilj obilježavanja ovog datuma je da se ukaže na ugroženost prirode i čovjekov nemar u odnosu prema njoj.

U okviru edukativnog programa iz ekologije, dana 22. aprila 2015.god. povodom obilježavanja „Dana planete Zemlje” predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine održali su ekološki čas u OŠ „Štampar Makarije“ u Podgorici.

Dan_planete_zemlje

Ekološki čas na temu ozona, sa aspekta na hemiju ozona, imao je za cilj ukazivanje na važnost zaštite životne sredine tj. edukaciju osnovaca o pojmu ozona, njegovom značaju za život na zemlji, načinu nastanka, ozonskom omotaču, povećanju koncentracije ozona u nižim slojevima atmosphere, uništavanju ozonskog omotača u stratoferi, smanjenju njegovih zaštitnih mogućnosti uslijed oštećenja, štetnosti prizemnog ozona, proizvodnji i potrošnji supstanci koje uzrokuju njegovo oštećenje, te načinima očuvanja ozonskog omotača i sl.

„ Desetinama kilometara visoko iznad naših glava, daleko od naših mikrosvjetova, obitava jedan tanak štit. „Radi“ neprekidno, dozira i filtrira sunčevo zračenje, eliminišući negativne djelove spektra. Upravo taj štit omogućava život na Zemlji pretvarajući smrtonosne sunčeve zrake u saveznike živog svijeta.
Njegovo ime je ozonski omotač. Nježan i tanan a ipak tako moćan, predstavlja poslednju liniju odbrane života na Zemlji. Baš on je taj koji nas dijeli od opasnih kosmičkih zračenja kobnih po naše zdravlje. Bez ozonskog omotača ne bi postojao život na Zemlji ”, tokom predavanja, istakla je gđa Tatjana Đoković, rukovodilac Odjeljenja za upravljanje hemikalijama.

Život na zemlji, onakav kakvog ga danas poznajemo, ne bi postojao bez energije sunčevog zračenja. Ultraljubičasto ili UV zračenje, koje predstavlja samo mali dio ukupnog zračenja ima veoma važnu ulogu u mnogim procesima u biosferi. Efekti ovog zračenja su pozitivni zahvaljujući ozonskom omotaču koji apsorbuje štetne komponente ovog zračenja (UV-B zračenje). Nažalost, čovjek je svojim djelovanjem narušio prirodnu ravnotežu između procesa stvaranja i razgradnje ozona u ozonskom omotaču i omogućio da na zemlju dospiju i komponente koje djeluju štetno na cio živi svijet.
Veliki broj država svijeta udružile su snage, u oviru Montrealskog protokola o supstancama koje oštećuju ozonski omotač, da prestankom proizvodnje i potrošnje ovih supstanci zaustave razgradnju ozonskog omotača i omoguće njegovu „regeneraciju”.

Napori međunarodne zajednice dali su ohrabrujuće rezultate i danas su emisije supstanci koje oštećuju ozonski omotač značajno redukovane. Crna Gora je preuzela svoj dio obaveza kroz realizaciju različitih investiconih i neinvesticionih projekata, kao i preduzimanjem adekvatnih administrativnih mjera ograničila upotrebu i promet supstanci koje oštećuju ozonski omotač.
Ovom prilikom, zahvaljujemo se upravi OŠ “Štampar Makarije“ na pozivu, ukazanom povjerenju i saradnji, kao i nastavnicima škole koji su prepoznali značaj naših edukativnih aktivnosti u pogledu zaštite životne sredine.

Istim povodom, pomoćnik direktora Agencije za zaštitu životne sredine Dušan Raspopović, govorio je na centralnoj svečanosti u OŠ ,,Pavle Rovinski“ iz Podgorice, upoznavši djecu, nastavnike i ostale prisutne sa glavnim nadležnostima Agencije za zaštitu životne sredine, kao i sa dešavanjima u svijetu koje se organizuju povodom obilježavanja ovog veoma važnog ekološkog datuma.
Posebno istakavši, ,,da je Crna Gora jedan od najznačajnijih centara biodiverziteta sa brojnim specifičnim ekosistemima u okviru kojih je zastupljena flora i fauna sa velikim brojem vrsta od međunarodnog značaja. Navodeći da je, naša odgovornost i obaveza prema budućim generacijama, prema ostatku globalnog eko-sistema čiji smo mali ali vrijedni dio, i prema ljepoti i bogatstvu prirode u kojoj živimo, realizacija ideje o ekološkoj državi i dalji razvoj Crne Gore na principima održivosti’’.Dalje citirajući Viziju Agencije za zaštitu životne sredine: ,,Crna Gora će biti jedna od zemalja u kojoj će se se živjeti u harmoniji sa prirodnom sredinom’’.

Pored predstavnika organizatora i Agencije za zaštitu životne sredione, centralnoj svečanosti su prisustvovali, predstavnici ,,Čistoće doo”, ,,Centra za zaštitu i proučavanje ptica” iz Podgorice i Ekološkog pokreta ,,Ozon” iz Nikšića, te mnogobrojna djeca i građani.

Polazeći od dugogodišnje uspješne saradnje sa OŠ ,,Pavle Rovinski“, Agencija za zaštitu životne sredine je povodom Dana planete Zemlje, pomenutoj školi donirala sadni materijal, kojeg čine sadnice četinara, bijelog i crnog bora, te promo materijal Agencije.