Danas je u Pljevljima u organizaciji Agencije za zaštitu životne sredine i Delagacije EU u Crnoj Gori, održan okrugli sto na temu: „U susret otvaranju poglavlja 27: pripreme i izazovi”. Na otvaranju Okruglog stola, govorili su:
– Nj.E. Ambasador Mitja Drobnič, šef Delegacije EU u Crnoj Gori,
– Nj.E. Veronique Brumeaux, ambasadorka Francuske,
– Daliborka Pejović, državni sekretar u Ministarstvu održivog razvoja i turizma,
– Ivana Vojinović, generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu i klimatske promjene,
– Lidija Šćepanović, pomoćnica direktora Agencije za zaštitu životne sredine,
– Mirko Đačić, predsjednik Opštine Pljevlja.
Tom prilikom, Lidija Šćepanović, pomoćnica direktora Agencije za zaštitu životne sredine, istakla je sljedeće:
,,Opšte je poznato da je na putu Crne Gore ka Evropskoj uniji, pregovaračko poglavlje 27 – Zaštita životne sredine, jedno od najzahtjevnijih. Crna Gora, pregovore za pristupanje vidi kao dobru priliku za unapređenje zaštite životne sredine kao neophodnog preduslova za sprovođenje principa i standarda održivog razvoja. Upravo jedan od razloga zašto se ovo poglavlje smatra izuzetno zahtjevnim jeste potreba za značajnim investicijama radi uspostavljanja zahtjevne infrastrukrure i standarda kako bi se zakonske odredbe transponovane regulative Evropske pravne tekovine adekvatno ispunile. Dakle, osim izazova transpozicije pravne tekovine još zahtjevniji izazov je implementacija. Agencija za zaštitu životne sredine kao implementacioni organ u sistemu državnih organa nadležan za mnoge teme zaštite životne sredine upravo tu ima i vidi svoju ulogu. Međutim najveći izazov do sada u napretku po pitanju implementacije je bila i biće izgradnja odgovarajućih kadrovskih i tehničkih kapaciteta neophodnih da se odgovori na sve izazove i obaveze. Stoga, snažna i dobro obučena administracija na državnom i lokalnom nivou, neophodna je za napredak kako u predpristupnom periodu tako i nakon pristupanja Evropskoj Uniji.
Obzirom na činjenicu da većina građana u Crnoj Gori, još uvijek nije dovoljno informisana o tome, šta sve podrazumijevaju pregovori u ovoj oblasti, koje su to obaveze koje se moraju ispuniti, ali i koje su to koristi i ograničenja koje donosi proces pristupa Evropskoj uniji, vjerujem da ćemo danas, kroz razmjenu mišljenja, iskustava i modela, doći do rješenja koja su optimalna svim zainteresovanim stranama, ujedno i učiniti vidljivim teme obuhvaćene poglavljem 27.
U tom kontekstu, samo zajednička inicijativa, saradnja i razmjena informacija, mogu rezultirati efektivnim rješenjima koja su prihvatljiva kako za privredne subjekate, tako i za lokalne samouprave, organizacije civilnog društva i zainteresovanu javnost, a sve u cilju zajedničkog djelovanja na unaprjeđenju zakonske regulative u ovoj oblasti…”.
Pored ostalog, na okruglom stolu je konstatovano da je, i pored brojnih izazova, implementacija standarda iz Poglavlja 27 od dugoročnog interesa za građane, jer donosi kako ekološke, tako i ekonomske i zdravstvene benefite.
Pored razmjene informacija, svrha održavanja okruglog stola „U susret otvaranju poglavlja 27: pripreme i izazovi”, je i povezivanje privrednih subjekata, lokalne samouprave, međunarodnih organizacija, organizacija civilnog društva i zainteresovane javnosti u cilju zajedničkog djelovanja na unaprjeđenju i implementaciji zakonske regulative u ovoj oblasti.
Jedan od očekivanih rezultata okruglog stola jeste i preciziranje načina informisanja javnosti o toku pregovora i ispunjenosti uslova. U tom smislu, gđa Šćepanović, pomoćnica direktora Agencije za zaštitu životne sredine, dala je konkretan predlog da se na sajtu Ministarstva održivog razvoja i turizma eventualno sajtu Agencije odredi mjesto na kojem će građani moći da dobiju sve informacije o pregovaračkom poglavlju 27 – životna sredina i klimatske promjene.
Pored predstavnika organizatora, okruglom stolu prisustvovali su: predstavnici resornog ministarstva, opštine Pljevlja, medija, nevladinih organizacija i građana.