Povodom 3.marta Svjetskog dana divljih vrsta, danas je u OŠ ,,Maksim Gorki’’ u Podgorici prigodnim edukativno-zabavnim programom, po prvi put obilježen ovaj veoma značajan ekološki datum.

Predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine, su kroz predavanje i interakciju sa djecom, govorili o implementaciji CITES konvencije u Crnoj Gori, ilegalnoj trgovini kućnim ljubimcima, predmetima koji su izrađeni od ugroženih životinjskih i biljnih vrsta, razlikovanju ugroženih vrsta od onih koje to nijesu, te trgovini ugroženim biljnim i životinjskim vrstama.

Maksim-Gorki

 

Podsjećamo, u decembru 2013.g., Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 3. mart Svjetskim danom divljih vrsta. Cilj proglašenja ovog datuma, je promocija raznovrsnosti i bogatstva živog svijeta na Zemlji, ali i ukazivanje na probleme poput ilegalne trgovine divljim vrstama.

U svijetu se procjenjuje, da godišnja trgovina različitim divljim vrstama biljaka i životinja, vrijedi preko 300 milijardi dolara. U to su uključeni različiti oblici trgovine, od živih organizama pa sve do različitih proizvoda poput egzotične kože, ljekova proizvedenih od ugroženih vrsta ili muzičkih instrumenata. Nivo eksploatacije nekih biljaka i životinja, uz još neke faktore poput gubitka staništa, dovela je te vrste na sam rub izumiranja. Međutim ,nijesu sve vrste kojima se trguje i ugrožene, zato je važno postojanje međunarodnog zakonskog okvira koji ih štiti od pretjerane eksploatacije.

Podsjećamo, nekontrolisano korišćenje i sakupljanje divlje flore i faune, predstavlja drugi po značaju faktor ugrožavanja prirodnih resursa, odmah poslije mjenjanja ili uništavanja staništa. Nezakonit izlov ili sakupljanje i trgovina, negativno utiču na brojnost populacija biljaka i životinja u prirodi, do te mjere da mogu dovesti do potpunog istrebljenja određenih vrsta.