U okviru projekta „Izgradnja kapaciteta za integracijske globalne ekološke obaveze u oblasti investicije/razvojne odluke” započetog u maju 2014.god. finansiranog od strane Globalnog fonda za životnu sredinu, pod koordinacijom Centra za održivi razvoj (UNDP), Agencija za za zaštitu životne sredine realizovala je brojne aktivnosti na razvoju novog indikatora – Sezonska koncentracija polena suspendovanog u vazduhu.
Kao dio planiranih aktivnosti pomenutog projekta, sa ciljem bližeg upoznavanja građana o značaju monitoringa alergenog polena, dana 02. marta, 2015.godine, otvorena je izložba „Alergene biljke”, Prirodnjačkog muzeja iz Beograda (Galerija Art, Trg Republike, br.1,Podgorica, galerija otvorena radnim danima u periodu između 09:00H i 15:00H ).
Na svečanom otvaranju izložbe govorili su:
– gđa Jelena Janjušević, menadžerka Centra za održivi razvoj (UNDP),
– dr sc. Marko Nestorović, viši kustos Prirodnjačkog muzeja iz Beograda,
– gdin Ervin Spahić, direktor Agencije za zaštitu životne sredine.
Takođe, narednog dana, 03. marta, 2015.godine, u mutimedijalnoj sali Ministarstva održivog razvoja i turizma održana javna tribina pod nazivom „Alergene biljke – praćenje i uticaj na zdravlje”. Ovom prilikom, zainteresovani posjetioci su bili u prilici saznati više o biljkama iz našeg okruženja koje izazivaju polenske alergije, njihovim morfološkim karakteristikama, načinu prepoznavanja, načinu širenja, kao i inovativnim metodama u liječenju tegoba izazvanim polenskom alegrijom.
Na javnoj tribini su govorili:
– Dr sc. Marko Lj. Nestorović, Viši kustos, Prirodnjački muzej Beograd („Izlozba alergene biljke od ideje do realizacije” i „Ambrozija: 150 godina u evropi – 80 godina na balkanu”),
– gđa Mirjana Mitrović Josipović, rukovodilac grupe za monitoring i stanje elergenog polena, Agencija za zaštitu životne sredine Srbije („Praćenje alergenog polena u državnoj mreži Republike Srbije”),
– Mr sci. med. dr Denisa Dizdarević, internista i alergolog, Allergy Centar, Podgorica („Sublingvalna imunoterapija u liječenju alergijskih respiratornih bolesti uzrokovanih polenom”).
„Realizacijom projekta „Izgradnja kapaciteta za integracijske globalne ekološke obaveze u oblasti investicije/razvojne odluke”, kao i budućim aktivnostima na cjelokupnom sistemu sprovođenja monitoringa segmenata životne sredine koji sprovodi Agencija za zaštitu životne sredine, želimo ostvariti korak naprijed u smislu očuvanja i poboljšanja stanja životne sredine i pravovremenog informisanja građana.
Naime, imajući u vidu broj građana koji imaju alergijske tegobe uzrokovane polenom, vjerujemo, da će ovaj način pružanja informacija unaprijediti proučavanje, prevenciju, dijagnostiku, a samim tim i liječenje od tegoba koje su uzrokovane polenskim alergijama. Takođe, mišljenja smo, da će rezultati mjerenja dostupni javnosti na tkz. polenskom kalendaru pružiti značajnu pomoć u planiranju aktivnosti, ne samo građanima, nego i nadležnim službama pri uništavanju u prvom redu trava i korova u periodu rane fenotipske faze.” – Istakao je gdin Ervin Spahić, direktor Agencije, tokom uvodne, pozdravne riječi.
Ovom prilikom zahvaljujemo se na podršci i učešću u ovom projektu – Globalnom fondu za životnu sredinu, Centru za održivi razvoj (UNDP), Zavodu za hidrometeorologiju i seizmologiju, Prirodnjačkom muzeju Crne Gore, Agenciji za zaštitu životne sredine Srbije, kao i svima zaposlenima u okviru agencije koji su doprinjeli njegovoj realizaciji.