Danas je u Podgorici, zvanično predstavljen projekat pod nazivom: ,,Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje”, čija je realizacija počela u novembru 2014. godine. Zajam za potrebe ovog projekta iznosi 50 miliona eura, a planirano je da projekat traje 5 godina i da se završi 30. juna 2019.g.

Partnerstvo između Vlade Crne Gore i Svjetske banke, u sklopu ovog projekta pomoći će Crnoj Gori u rješavanju nekih od najkritičnijih ekoloških crnih tačaka, koje predstavljaju prijetnju ne samo po životnu sredinu, već i po javno zdravlje.

Sanacija industrijskog otpada i održivo upravljanje otpadom, predstavljaju temeljne principe budućeg ekonomskog rasta i održivog razvoja u Crnoj Gori.

Uz podršku projekta, u potpunosti će se sanirati odabrane lokacije za odlaganje industrijskog otpada, dok će se opasni otpad koji ubuduće budu proizvodila postrojenja na ovim lokacijama, odlagati u skladu sa crnogorskim i zakonima EU.

Projektom su obuhvaćene sljedeće lokacije: jalovište Gradac kod Pljevalja, otpad koji nastaje prilikom pjeskarenja brodova i kontaminirana lokacija u sklopu brodogradilišta “Bijela”, odlagalište pepela u Pljevljima, bazeni crvenog mulja i lokacija za odlaganje čvrstog otpada u KAP – u.

Projekat će imati više korisnika. Među njima su zajednice u blizini naslijeđenih lokacija na kojima postojii zagađenje, koje će imati koristi od manje izloženosti mogućim rizicima po javno zdravlje usljed neadekvatnog upravljanja industrijskim otpadom. Tu su i domaća preduzeća, koja će imati koristi od sanacije naslijeđenih lokacija za odlaganje otpada koje se trenutno povezuju sa njihovim postrojenjima. Vladine institucije zadužene za upravljanje industrijskim (opasnim i neopasnim) otpadom dobiće podršku za dalji razvoj regulatornog okvira i instrumenata za adekvatno vršenje svoje uloge, dok će turizam i uslužne djelatnosti u Crnoj Gori imati koristi od smanjenog rizika od zagađenja prirodnih resursa i uklanjanja izloženih i vidljivih odlagališta industrijskog otpada.

Na sastanku su govorili

– Ervin Spahić, direktor Agencije za zaštitu životne sredine,
– Daliborka Pejović, državna sekretarka u Ministarstvu održivog razvoja i turizma,
– Tatiana Proskuryakova, šefica kancelarije Svjetske banke za Crnu Goru i BiH,
– Almina Bučan, menadžer projekta,
– Frank van Woerden, tim lider Svjetske banke.

Pored predstavnika organizatora, današnjem sastanku su prisustvovali: predstavnici državnih institucija, nevladinih organizacija, medija i zainteresovana javnost.

Govor direktora Agencije