U periodu od 23 – 25 septembra u Bečićima, u organizaciji Agencije za zaštitu životne sredine i UNEP-a (Regionalne mreže za ozon za Evropu i Centralnu Aziju ) održan je sastanak na temu: „Implementacija Plana za eliminaciju HCFC supstanci koje oštećuju ozonski omotač“.
Sastanku su prisustvovali fokal pointi za Montrealski protokol, o supstancama koje oštećuju ozonski omotač, predstavnici Udruženja za klimatizaciju i hlađenje, kao i eksperti iz ove oblasti iz Crne Gore, Hrvatske, BiH, Srbije, Albanije, Makedonije, Turske, Rumunije i Italije, te predstavnici UNEP-a, UNIDO-a i UNDP-a.
Teme o kojima se raspravljalo tokom sastanka, odnosile su se na:
– status implementacije Plana za eliminaciju HCFC supstanci koje oštećuju ozonski omotač,
– potrebe treninga za sektor servisiranja rashladnih uredjaja,
– buduće prioritete uključujući uspostavljnje i unapređenje sistema sertifikacije za servisere i servisne komapanije,
– donošenje koda dobre prakse i inventar opreme (logbooks),
– standarde za bezbjedno rukovanje sa zapaljivim, toksičnim i rashladnim fluidima sa visokim pritiskom kao i uništavanje otpadnih supstanci.
EU regulativa o F gasovima iz 2006. god i iz 2014.god. pruža inspiraciju zemljama u razvoju, a naročito zemljama kandidatima da svoje nacionalno zakonodavstvo usklade u što većoj mjeri.
Tokom sastanka akcenat je stavljen i na novu F gas regulativu iz 2014. godine, njen uticaj na sisteme klimatizacije i toplotnih pumpi u Evropi, te raspored eliminacije HFC supstanci koji je izražen u CO2 ekvivalentima.
Nova F gas regulativa predviđa zamrzavanje potrošnje HFC supstanci u 2015. god. na bazni nivo (bazni nivo = srednja potrošnja 2009-2012. godina) i eliminaciju ovih supstanci od 79% počev od 2030 god. Ovaj cilj predstavlja izazov i može biti postignut kroz kombinaciju mjera kao što su prikupljanje i reciklaža HFC supstanci, upotrebom ne – HFC rashladnih fluida i rashladnih fluida sa niskim ili 0 potencijalom globalnog zagrijavanja u kombinaciji sa dobrom servisnom praksom i kontrolom i suzbijanjem curenja fluida.
Na sastanku, posebna pažnja, data je međusobnom priznavanju sertifikata za servisere rashladnih uređaja, kao i potrebe treninga servisera u oblasti bezbjednog korišćenja i rukovanja sa zapaljivim i toksičnim rashladnim fluidima.
Kao dio aktivnosti sastanka, 24. septembra u SSŠ “Ivan Uskoković” u Podgorici, sprovedeno je testiranje pod EU F gas regulativom za predstavnike RAC sektora. Testom je rukovodio Marco Buoni, potpredsjednik Evropskog udruženja za klimatizaciju i hlađenje (AREA) i tehnički direktor Trening Centra “Studio Galileo” iz Italije. Teoretski dio testa sastojao se od 30 pitanja o minimalnim zahtjevima i vještinama zaposlenih koji rade sa F gasovima; dok se praktičan dio realizovao kroz 3 razlicite operacije:
– indirektna provjera curenja kroz mjerenje parametara (temperature, pritiska i brzine fluida);
– prikupljanje (recovery) fluida uključujući evakuaciju ponovno punjenje sa minimalnom emisijom;
– izrada cjevovoda bez curenja.
Sedam kandidata, koji, su uspješno završili testiranje dobiće sertifikate o F gasovima koji važe u EU, a stečena znanja i informacije će prenijeti u svoje zemlje u ciljju promovisanja minimalnih zahtjeva i vještina servisnih tehničara koji važe u EU.
Isto tako, AREA je ponudila pomoć zainteresovanim zemljama, za uspostavljanje sistema sertifikacije i implementacije sličnih sertifikacionih šema iz Evrope.
Sljedeći sastanak Regionalne mreže za ozon za Evropu i Centralnu Aziju koji će, takođe, uključiti fokal pointe za Montrealski protokol i predstavnike Udruženja za klimatizaciju i hlađenje, održaće se u Jerevanu (Jermenija) u maju 2015. godine.