Danas je u Podgorici u organizaciji Ministarstva odživog razvoja i turizma i Agencije za zaštitu životne sredine, održana druga po redu press konferencija povodom realizacije projekta:„Mapiranje radona u Crnoj Gori i unapređenje nacionalnog sistema zaštite od radona“.
Tema press konferencije odnosila se na početak realizacije ključne faze projekta – mjerenje radona u stanovima/kućama, kao i pregled do sada realizovanih aktivnosti ovog projekta.
Na press konferenciji su govorili:
– Ervin Spahić, direktor Agencije za zaštitu životne sredine,
– Daliborka Pejović, državni sekretar u Ministarstvu održivog razvoja i turizma,
– mr Ivana Vojinović, generalna direktorica direktorata za životnu sredinu i klimatske promjene,
– akademik prof.dr Perko Vukotić, rukovodilac projekta,
– Nikola Svrkota, doktor nuklearne fizike i član espertskog tima.
Pozdravljujući prisutne, Ervin Spahić, direktor Agencije za zaštitu životne sredine, istakao je sljedeće:
,, Ovaj projekat će imati veliki značaj za buduću djelatnost Agencije za zaštitu životne sredine u oblasti monitoringa radioaktivnosti u životnoj sredini. Rezultati ovog projekta biće osnov za procjenu rizika stanovništva od uticaja radona koji je glavni kontributor radiološke opterećenosti stanovništva Crne Gore što je i osnovni cilj Informacije o monitoringu radioaktivnosti u životnoj sredini koji svake godine izrađuje naša institucija. Tom prilikom najavljujući, da na teritoriji Crne Gore uskoro počinje kampanja postavljanja plastičnih detektora, neškodljivih za ljudsko zdravlje, koji služe da detektuju prirodni radioaktivni gas radon, koji se nalazi svuda oko nas, sa tendencijom akumuliranja u boravišnim i radnim prostorijama.
Tim koji će raditi na terenu broji 22 člana. Svi članovi su prošli posebnu obuku, neophodnu za adekvatno postavljanje detektora. Takodje, svi članovi terenskog tima će posjedovati akreditacije na kojima će se nalaziti fotografija člana tima, njegov matični broj i naziv projekta pod kojim se ova aktivnost realizuje. Dužni su da akreditaciju nose na svojoj odjeći tako da bude lako uočljiva. Pored ove dokumentacije posjedovaće i zvaničan dokument potpisan od strane svih nosilaca projekta Ministarstva, Akademije i Agencije kojim se potvrđuje njihova aktivnost na realizaciji ovog veoma važnog nacionalnog projekta.
Nadamo se da će građani omogućiti pristup i dozvoliti postavljanje detektora u svojoj kući ili stanu.‘’.
Imajući u vidu neophodnost sistematskog pristupa rješevanju problema radona, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Agencija za zaštitu životne sredine i Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, postigle su dogovor o zajedničkom preduzimaju mjera potrebnih za rješavanje problema povećane koncentracije gasa radona u boravišnim prostorijama.
Glavni ciljevi projekta su završetak mapiranja radona u Crnoj Gori, objektivnija procjena srednje efektivne doze za stanovništvo zbog udisanja radona, edukacija stanovništva o uticaju radona na zdravlje, jačanje kadrovskih i institucionalnih kapaciteta za mjerenje i mitigaciju radona, i inoviranje nacionalne radonske legislative u cilju njenog usaglašavanja sa direktivama EU i standardima IAEA, kao i priprema nacionalne Strategije za zaštitu od radona sa Akcionim planom, izmjena Zakona o izgradnji objekata i uređenju prostora, izrada novog Zakona o zaštiti od jonizujućeg zračenja i radijacionoj sigurnosti i pravilnika koji uređuju pitanje radona.
Partnerske institucije u projektu su: Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo prosvjete, Univerzitet Crne Gore, Zavod za metrologiju i D.O.O. „Centar za ekotoksikološka ispitivanja”, a projekat podržavaju i međunarodne organizacije UNDP i OEBS, kojima se ovom prilikom još jednom zahvaljujemo.