Svjetski dan zaštite životne sredine obilježava se kao i svake godine 5. juna, već četrdeset i dvije godine za redom u više od sto zemalja svijeta. Tog dana ljudi širom svijeta ujedinjeno djeluju kako bi obezbijedili zdraviju, čistiju, zeleniju i ljepšu budućnost za sebe i buduće generacije.
Svjetski dan zaštite životne sredine prvi put je obilježen 1972. godine i predstavlja glavni alat pomoću kojeg Ujedinjene Nacije stimulišu podizanje globalne svijesti o značaju zaštite životne sredine i pozivaju sve one koji su u mogućnosti da učine slično, kako bi skrenuli pažnju na posljedice pojedinih ljudskih aktivnosti koje ugrožavaju život na planeti, kao što su zagađivanje vazduha, voda, uništavanje šuma, nestanak velikog broja vrsta itd.
Za vrijeme ovog globalnog događaja, Vlade, pojedinci, nevladine organizacije, lokalne zajednice, preduzetnici, školske ustanove, mediji itd., organizuju različite akcije kojima se želi istaći opredijeljenje prema zaštiti i unaprjeđenju životne sredine i potrebi za promjenom mišljenja i ponašanja. Bilo da su u pitanju stručni i naučni skupovi, ekološke akcije poput sadnje drveća, čišćenja, reciklaže, biciklističke vožnje, koncerti, izložbe likovnih ostvarenja, festivali, takmičenja u školama, ovaj datum je prilika da se motivišu građani širom svijeta da preuzmu pozitivne korake u zaštiti životne sredine u svojim domovima, školama i radnim mjestima, usvajanjem načina života u skladu sa prirodnom okolinom.
Ovogodišnji moto svjetskog dana zaštite životne sredine je “Raise your voice, not the sea level” (Podignite svoj glas, a ne nivo mora) i posvećen je promovisanju svijesti o potrebi zaštite životne sredine.
U Crnoj Gori će tokom Svjetskog dana zaštite životne sredine biti organizovane brojne aktivnosti i manifestacije kojima se želi skrenuti pažnja najšire javnosti o značaju i potrebi očuvanja zdrave životne sredine.
Agencija za zaštitu životne sredine je u cilju podizanja ekološke svijesti javnosti i naših najmlađih sugrađana, ostvarila saradnju sa D.O.O. „Nova Škola“ iz Podgorice, izdavačem školskih časopisa i nastavnih sredstava u Crnoj Gori, na način što su autorski tekstovi na temu ekologije – pripremljeni od strane zaposlenih u Agenciji, objavljivani u publikacijama pomenute izdavačke kuće tokom tekuće školske godine u tiražu od oko 20.000 primjeraka, koji se distribuiraju u svim školama širom Crne Gore.
Agencija za zaštitu životne sredine je u saradnji sa D.O.O. „Nova Škola“, organizovala i nagradni kviz za učenike osnovnih škola, koji je mjesečno objavljivan u dječijim časopisima.
Na dan obilježavanja Svjetskog dana zaštite životne sredine, za dobitnike kviza organizovan je edukativni izlet – krstarenje Skadarskim jezerom, te posjeta Centru za posjetioce na Vranjini, gdje su učenici bili u prilici pogledati prirodnjačku zbirku, etno sobu i film o NP Crne Gore.
Istoga dana, Fondacija Petrović Njegoš (FPN) u saradnji sa JP Nacionalni Parkovi Crne Gore i NVO „Centrom za zaštitu i proučavanje ptica” (CZIP) organizovala je u mjestu Stanaj, proslavu „Dana pelikana”. Ovom manifestacijom, koja se po prvi put organizuje u Crnoj Gori, obilježen je i Svjetski dan zaštite životne sredine.
{AG}Osmatracnica{/AG}
Važno je istaći, da je proslava „Dana pelikana” dio šireg projekta koji se u cilju zaštite Dalmatinskog pelikana i promocije Skadarskog jezera kao turističke destinacije Fondacija Petrović Njegoš sprovodi u saradnji sa Agencijom za zaštitu životne sredine, JP Nacionalnim parkovima Crne Gore i CZIP-om, a uz finansijsku podršku Fondacije Princa Alberta II od Monaka. U okviru ovog projekta koji je započet prošle godine izgrađen je na sjevernoj obali jezera otvoreni Informativni centar, renoviran je toranj za posmatranje ptica i postavljeni su info paneli koji posjetiocima pružaju osnovne informacije o Skadarskom jezeru, rezervatu i pelikanima. Renoviranje tornja od posebnog je značaja za zaštitu pelikana jer pruža mogućnost posjetiocima da posmatraju pelikane bez ugrožavanja njihovog gnjezdišta posmatranjem iz čamaca, što je do sada bio slučaj.
U periodu 05-06 juna, u okviru Plana eliminacije HCFC supstanci, Agencija za zaštitu životne sredine organizovala je dvodnevnu obuku za servisere rashladnih i klima uređaja na temu „Pravilno rukovanje i servisiranje rashladnih i klima uređaja“.
Cilj radionice je upoznavanje servisera sa dobrom servisnom praksom pri rukovanju sa supstancama koje oštećuju ozonski omotač, alternativnim supstancama, prikupljanjem i rashladnih fluida i uvođenjem alternativnih rashladnih fluida koji ne oštećuju ozonski omotač. Obuka se održava u Srednjoj stručnoj školi „Ivan Uskoković“, u Podgorici.