Danas je u Podgorici 7. maja 2014. godine održana konferencija upriličena povodom početka realizacije nacionalnog projekta : „ Mapiranje radona i unapređenje nacionalnog sistema za zaštitu od radona u Crnoj Gori”. Osnovni cilj ovog projekta, čiji su nosioci institucije Agencija za zaštitu životne sredine, Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) je unapređenje nacionalnog sistema zaštite od rodona što će usloviti smanjenje nivoa izloženosti stanovništva njegovom štetnom uticaju.
U uvodnom dijelu konferencije prisutnimas u se obratili:
gdin Ervin Spahić, direktor, Agencija za zaštitu životne sredine
gđa Daliborka Pejović, državna sekretarka, Ministarstvo održivog razvoja i turizma
gdin Momir Đurović, predsjednik , Crnogorska akademija nauke i umjetnosti
gdin Perko Vukotić, akademik, Crnogorska akademija nauke i umjetnosti
Ovom prilikom direktor Agencije za zaštitu životne sredine, gdin Ervin Spahić istakao je sljedeće:
„ Agencija je od 2009. god (od svog postojanja) pa do danas, analizirajući rezultate monitoringa radioaktivnosti u životnoj sredini, koji se sprovodi svake godine, potvrdila već poznatu činjenicu da je radioaktivni gas radon i u Crnoj Gori, kao i u većini zemalja Evrope pa i Svijeta, glavni kontributor izlaganja stanovništva prirodnim izvorima jonizujućeg zračenja.
Udisanjem radona u zatvorenom prostoru stanovnik Crne Gore primi efektivnu dozu, koja predstavlja mjeru radiološke optrećenosti, od 2,65 milisiverta po godini (mSv/god), što je skoro 70% od ukupne primljene efektivne doze koja je rezultat ukupnog izlaganja jonizujućem zračenju prirodnog porijekla. Ovaj rezultat je donešen na osnovu ispitane koncetracije radona za centralni i južni dio Crne Gore koji je relizovan još 2002. god.
Ova činjenica nam ukazuje da je neohodno što prije završti radonsku mapu za cijelu Crnu Goru što bi dovelo do preciznijeg zaključka o radiološkoj opterećenosti našeg stanovništva kao posljedice izlaganja ovom gasu, kao i do odgovarajućeg inoviranog zakonodavnog okvira za kontrolu radona.
Stoga je Crna Gora 2013.god. kandidovala projekat: „Izrada radonske mape i unapređenje nacionalnog sistema za zaštitu od uticaja radona u Crno jGori”- u sklopu ciklusa tehničke pomoći 2013/2014 prema Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju.”
Tokom konferencije prisutni su bili u prilici bliže se upoznati o budućoj planiranoj edukaciji stanovništva i jačanju kadrovskih i institucionalnih kapaciteta, inoviranju nacionalne radonske legislative u cilju njenog usaglašavanja sa direktivama Evropske unije i standardima Međunarodne agencije za atomsku energiju, kao i pripremama nacionalne Strategije za zaštitu od radona.
Glavni administrativni organizator ovog projekta je Agencija za zaštitu životne sredine, čija će glavna odgovornost biti komunikacija između projektnog tima i Međunarodne agencije za atomsku energiju kao i svih domaćih vladinih i nevladinih, javnih i državnih institucija koje na direktan ili indirektan načinu čestvuju u realizaciji ovog projekta.