Danas je u Podgorici održana konferencija pod nazivom: „Nacionalna lista indikatora životne sredine i prvi Indikatorski Izvještaj o stanju životne sredine u Crnoj Gori”, upriličena povodom izrade Nacionalne liste indikatora životne sredine i prvog Izvještaja o stanju životne sredine u Crnoj Gori na bazi indikatora.

U uvodnom dijelu konferencije prisutnima su se obratili:

gdin Ervin Spahić, direktor, Agencija za zaštitu životne sredine
gdin Rastislav Vrbensky, stalni koordinator sistema Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori i stalni predstavnik UNDP u Crnoj Gori 
gđa Daliborka Pejović, državna sekretarka, Ministarstvo održivog razvoja i turizma
gđa Ivana Vojinović, generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu i klimatske promjene,Ministarstvo održivog razvoja i turizma

{AG}Nacionalna-lista-indikatora{/AG}

Tom prilikom direktor Agencije za zaštitu životne sredine, gdin Ervin Spahić istakao je sljedeće:

„ Tema koju danas razmatramo – predstavljanje Nacionalne liste indikatora životne sredine i prvog Indikatorskog Izvještaja o stanju životne sredine u Crnoj Gori, stavlja u fokus usklađivanje načina izvještavanja po pitanju stanja životne sredine u Crnoj Gori sa pravnom tekovinom EU, kao i praksom i standardima koje koriste i druge međunarodne institucije prilikom koncipiranja izvještavanja o stanju životne sredine. 
Podsjećanja radi, do sada, EPA je objavljivala godišnje Informacije o stanju životne sredine od 2009. godine.
Shodno Zakonu o životnoj sredini (član 19) Agenciji za zaštiu životne sredine se propisuje obaveza izrade Izvještaja o stanju životne sredine Crne Gore za period od četiri godine, na osnovu Nacionalne liste indikatora životne sredine.
Kako je Nacionalna lista indikatora usvojena od strane Vlade Crne Gore na sjednici dana 14. marta 2013. godine, stvoreni su uslovi za ovaj vid izvještavanja. U skladu sa navedenim, Agencija za zaštitu životne sredine je izradila prvi Izvještaj o stanju životne sredine na bazi indikatorskog prikaza, i ispunila zakonsku obavezu, ali i iskorak više u načinu izvještavanja.
Izvještaj o stanju životne sredine na bazi indikatora izrađen na ovaj način prikazuje trenutno stanje, kao i trendove promjena u životnoj sredini tokom vremena (misli se na period za koji imamo raspoložive podatke). Takođe, ova vrsta Izvještaja o stanju životne sredine sumira podatke i informacije o društvenom razvoju i pritiscima na životnu sredinu, koji proističu iz tog razvoja, o ekološkim pitanjima uopšte i o naporima da se smanje pritisci na životnu sredinu kroz nacionalno zakonodavstvo i strategije.
Kako indikatori transformišu kompleksne podatke u informacije na pojednostavljen način, prikazujući trenutno stanje životne sredine u Crnoj Gori, kao i trendove promijena, ovaj dokument cijenimo od izuzetne važnosti u smislu izvještavanja o stanju životne sredine, te njenom očuvanju, kako za donosioce odluka, tako i širu javnost u Crnoj Gori.”

Indikatorski prikaz stanja životne sredine u Crnoj Gori (do i sa 2012. godinom) urađen je na osnovu podataka i analiza koji se dobijaju sprovođenjem Programa monitoringa za sve segmente životne sredine (koji realizuju institucije izabrane u tenderskoj proceduri), kao i na osnovu podataka dobijenih od strane relevantnih institucija potrebnih za izradu preostalih indikatora životne sredine.

„ Sa željom za daljim uspjehom u budućem zajedničkom radu, zahvaljujem se na podršci i saradnji institucijama koje se učestvovale u projektu definisanja Nacionalne liste indikatora životne sredine.
Posebno se zahvaljujem Kancelariji UNDP-ija u Crnoj Gori, u smislu pružene stručne podrške Agenciji kroz projekat „Jačanje institucionalnih kapaciteta u integraciji međunarodnih obaveza u procesu donošenja razvojnih i/ili investicionih odluka“, te Globalnom fondu za životnu sredinu (GEF) na pruženoj finansijskoj pomoći, što je i rezultiralo izradom pomenutih dokumenata”, izjavio je gdin Ervin Spahić .

Konferencija „Nacionalna lista indikatora životne sredine i prvi Indikatorski Izvještaj o stanju životne sredine u Crnoj Gori” održana je u organizaciji Agencije za zaštitu životne sredine pod pokroviteljstvom Kancelarije UNDP-a u Crnoj Gori.

Izradom Nacionalne liste indikatora životne sredine i prvog Indikatorskog Izvještaja o stanju životne sredine u Crnoj Gori ostvaren je značajan napredak u smislu izvještavanja po pitanju stanja životne sredine u Crnoj Gori, s obzirom da je njihova izrada bazirana analogno standardnoj tipologiji indikatora, razvijenoj od strane Evropske agencije za životnu sredinu (EEA), a koju kao praksu i standard koriste i druge međunarodne institucije prilikom koncipiranja izvještaja o stanju životne sredine.