Danas je u Podgorici u organizaciji Agencije za zaštitu životne sredine, održana Press konferencija povodom: ,,Uspostavljanja sistema izvještavanja u realnom vremenu o kvalitetu vazduha u Crnoj Gori”.

Na press konferenciji su govorili:

– Ervin Spahić, direktor Agencije za zaštitu životne sredine,
– Lidija Šćepanović, pomoćnica direktora Agencije za zaštitu životne sredine,
– mr Gordana Đukanović, samostalna savjetnica za kvalitet vazduha, u Sektoru za zaštitu prirode, monitoring, analizu i izvještavanje.

{AG}Mreza-mjernih-stanica-vazduh{/AG}

Tom prilikom direktor Agencije za zaštitu životne sredine, Ervin Spahić istakao je sljedeće:

,,Od osnivanja 2009. godine, Agencija za zaštitu životne sredine implementacijom usvojenih propisa značajno je unaprijedila sistem upravljanja kvalitetom vazduha, sprovodeći aktivnosti koje su u potpunosti usklađene sa propisanim obavezama.
Usklađenost nacionalnih propisa u oblasti kvaliteta vazduha sa evropskim zakonodavstvom je postignuta gotovo 100% donošenjem propisa u 2012. godini, prije svega Uredbe o utvrđivanju vrsta zagađujućih materija, graničnih vrijednosti i drugih standarda kvaliteta vazduha (,,Službeni list CG”, br. 45/08, 25/2012) i Pravilnika o sadržaju i načinu izrade godišnje informacije o kvalitetu vazduha (,,Sl. list Crne Gore”, br. 27/2012).

Realizacija Programa monitoringa kvaliteta vazduha vrši se u skladu sa Pravilnikom o načinu i uslovima praćenja kvaliteta vazduha (,,Službeni list CG”, br. 21/2011), kojim je propisan način praćenja kvaliteta vazduha i prikupljanja podataka, kao i referentne metode mjerenja, kriterijumi za postizanje kvaliteta podataka, obezbjeđivanje kvaliteta podataka i njihova validacija.

Na osnovu Uredbe o povjeravanju dijela poslova iz nadležnosti Agencije za zaštitu životne sredine (“Službeni list CG”, br. 62/2011), Program monitoringa kvaliteta vazduha realizuje D.O.O „Centar za ekotoksikološka ispitivanja Crne Gore“. 
U skladu sa Uredbom o uspostavljanju mreže mjernih mjesta za praćenje kvaliteta vazduha (“Službeni list CG”, br. 44/2010 i 13/2011), uspostavljena je Državna mreža za praćenje kvaliteta vazduha. Teritorija Crne Gore podijeljena je u tri zone, koje su određene preliminarnom procjenom kvaliteta vazduha u odnosu na granice ocjenjivanja zagađujućih materija na osnovu dostupnih podataka o koncentracijama zagađujućih materija i modeliranjem postojećih podataka. Granice zona kvaliteta vazduha podudaraju se sa spoljnim administrativnim granicama opština koje se nalaze u sastavu tih zona.

Aktivnostima na terenu, u saradnji sa lokalnim samoupravama na čijim se teritorijama nalaze automatske stacionarne stanice za praćenje kvaliteta vazduha tokom 2012. godine mjerne stanice su instalirane u skladu sa kriterijumima propisanim u EU direktivi 2008/50EC koji su prenešeni u naše zakonodavstvo. Danas se u okviru Državne mreže nalazi 7 automatskih stanica i to u: Podgorici, Golubovcima, Baru, Tivtu, Nikšiću, Pljevljima i u selu Kruševu (stanica Gradina nadomak Pljevalja). Osma, EMEP stanica koja se nalazi na Žabljaku, kojom upravlja Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju i na kojoj se prati prekogranični prenos zagađujućih materija, još uvijek nije opremljena automatskim analizatorima, ali je u planu njena modernizacija i nabavka adekvatnih automatskih analizatora.

U skladu sa članom 19 Zakona o zaštiti vazduha („Sl.list Crne Gore“, br.25/2010) Vlada je u februaru 2013. godine donijela Nacionalnu strategiju upravljanja kvalitetom vazduha sa Akcionim planom za period 2013-2016. godine. Cilj donošenja Strategije je očuvanje i poboljšanje kvaliteta vazduha i izbjegavanje, spriječavanje ili smanjenje štetnih posljedica po zdravlje ljudi i/ili životnu sredinu, što se očekuje realizacijom definisanih mjera iz Akcionog plana.
Jedna od mjera iz pomenutog akcionog plana koja proističe iz Zakona o zaštiti vazduha (,,Službeni list CG”, br. 25/10), članova 42 i 43, je unaprijediti web stranicu Agencije za zaštitu životne sredine kako bi informacije o kvalitetu vazduha bile dostupne javnosti u skladu sa zahtjevima EU i domaćim propisima. Ovu smo mjeru realizovali, što je i razlog današnje press konferencije.”

Zahvaljujući uspostavljenoj direktnoj vezi sa automatskim stacionarnim stanicama, ubuduće će javnosti biti dostupni podaci o koncentracijama zagađujućih materija koje se mjere na automatskim analizatorima u realnom vremenu.