Projekat „Konzervacija i održivo upravljanje biodiverzitetom Skadarskog, Prespanskog i Ohridskog jezera“ finansiran je od strane Vlade Njemačke i implementiran od strane GIZ-a u saradnji sa relevantnim institucijama u Crnoj Gori, Albaniji i Makedoniji. Na Skadarskom jezeru u Crnoj Gori realizuju se tri aktivnosti projekta i to:
1) monitoring flore i faune
2) monitoring ribe i ribarstva
3) monitoring kvaliteta vode i karakterizaciju jezera po EU Okvirnoj direktivi o vodama
{AG}Laboratorija{/AG}
Agencija za zaštitu životne sredine aktivno je uključena u realizaciju komponente “Monitoring flore i faune”. Tokom 2013. projektom su podržana terenska istraživanja na Skadarskom jezeru koja su imala za cilj prikupljanje podataka u skladu sa metodologijom Natura 2000 za odabrane vrste i staništa. Ekspertski timovi Agencije za zaštitu životne sredine i JP “Nacionalni Parkovi Crne Gore” realizovali su intezivna terenska istraživanja čiji će rezultati biti prezentovani u Finalnom izvještaju o monitoringu flore i faune. Takođe, GIS baza podataka, prikupljenih ovom prilikom, biće formirana u Agenciji za zaštitu životne sredine.
Agencija za zaštitu životne sredine je, kroz realizaciju projekta, dobila vrijednu opremu za terenska i laboratorijska istraživanja koja će se koristiti i nakon realizacije projekta. Ukupna vrijednost opreme iznosi 21.750 eura pri čemu bi kao posebno važno izdvojili nabavku Lupe za determinaciju biljnih vrsta koja zadovoljava i najzahtjevnije naučno-istraživačke potrebe na ovom polju i čijom nabavkom je istraživačka laboratorija značajno unaprijeđena. Pored Lupe dobijeni su i savremeni durbin za posmatranje ptica, GPS-ovi, Foto kamera i kompjuterska oprema.
Kroz projekat su oformljene i tri Tehničke radne grupe sačinjene od stručnjaka i predstavnika ministarstava Crne Gore, Albanije i Makedonije, za sve tri vrste monitoring koje su kroz realizaciju projekta imale priliku da se sastanu vise puta i na taj način omogućene su stručne diskusije, izgradnja kapaciteta, usklađivanje metodologija monitoringa i u krajnjem razmjena informacija i budućih planova koje su važne sa aspekta prekogranićnog kontektsa područja Skadarskog jezera.
Do kraja realizacije projekta sprovešće se specifične obuke koje se odnose na upotrebu GIS-a kao alatke u organizaciji podataka o biodiverzitetu shodno metodologiji Natura 2000, kao i realizovati studijska posjeta jednom Natura 2000 području koji predstavlja primjer dobre prakse sa aspekta planiranja, upravljanja i funkcionisanja. Stoga dodatno važan element projekta će svakako biti i jačanje kadrovskih kapaciteta Agencije za zaštitu životne sredine.