Održan seminar: ,,Zašto treba skratiti lovnu sezonu na ptice u Crnoj Gori”
Dana 17.09.2013.godine u Podgorici, u organizaciji Centra za zaštitu i proučavanje ptica i Agencije za zaštitu životne sredine, održan je seminar pod nazivom: ,,Zašto treba skratiti lovnu sezonu na ptice u Crnoj Gori”.
Pozdravljajući učesnike seminara Ervin Spahić, direktor Agencije za zaštitu životne sredine je istakao sljedeće:
,, U odnosu na strateško opredjeljenje Crne Gore ka EU, u prosesu predpristupnih pregovora stvara se neophodnost odgovora Poglavlju 27, a koje se odnosi na životnu sredinu. U to ime, Vlada Crne Gore je odredila pregovarački tim koji od februara ove godine aktivno radi na usaglašavanju našeg sa evropskim zakonodavstvom. Jedan od segmenata ove priče je i upravljanje lovištima, konkretnije – divljači koja se njima nalazi.
Ptičja direktiva kao jedna od ključnih direktiva u zaštiti prirode EU, nalaže stroge mjere u zaštiti ornitofaune, prije svega migratornih vrsta, obzirom da ptice ne poznaju granice i kao takve smatraju se međunarodnim bogatstvom, bez prava ekskluziviteta da ijedna zemlja može da ih prisvoji kao dio svoje prirodne baštine, dalje dodajući da je inkorporacija članova Ptičje direktive u domaće zakonodavstvo imperativ. Naglasivši, da član 7. Ptičje directive nalaže zabranu lova na ptice koje se tokom proljećne seobe vraćaju sa svojih zimovališta, istakavši da je to ključni problem Pravilnika o lovnim sezonama koji predviđa da je ptice zakonski dozvoljeno ubijati tokom proljećne migracije, što treba u najkraćem mogućem roku izmijeniti u cilju poštovanja pomenute direktive’’.
Crna Gora, kao zemlja koja je od 2010. godine zvanično postala Kandidat u pregovorima za članstvo u Evropskoj Uniji, obavezna je da inkorporira zakonodavstvo EU u svoje zakonske akte. Ptičju direktivu, kao prvu i najvažniju direktivu u oblasti zaštite prirode EU, potrebno je u potpunosti implementirati u naše nacionalno zakonodavstvo.
Analizom zelenog zakonodavstva Crne Gore ustanovljeno je da je skoro 90% odredbi Ptičije direktive inkorporirano u naše zakonodavstvo, sa izuzetkom čl. 7.
Centar za zaštitu i proučavanje ptica, u saradnji sa međunarodnim ekspertima, pripremio je dokument pod radnim nazivom “Zašto treba skratiti lovnu sezonu na ptice u Crnoj Gori” gdje su jasno iznijeti argumenti, zbog čega skratiti lovnu sezonu i dovesti je u okvire jesenje seobe i zimovanja, a da lov ne prelazi u sezonu povratka ptica sa njihovih zimovališta.
Agencija za zaštitu životne sredine upoznala je prisutne sa problemom lošeg upravljanja lovištima u dijelu prebrojavanja divljači i izvještavanja o odstrijelu divljači. Predstavnici Agencije su jasno ukazali na mnoge nelogičnosti i kontradiktornosti koje, u narednim izvještavanjima, Crna Gora mora da ispravi kako ne bi ponovila situacija sa Konferencije o krivolovu na ptice u ogranizaciji Evropske Unije i Bernske konvenije odžane na Kipru, na kojoj se Crna Gora dovodi u vezu sa anarhijom u lovstvu, što je ponovljeno i ove godine u Tunisu na Drugoj međunarodnoj konferenciji o krivolovu na ptice u organizaciji EU i Bernske konvencije.
Nakon ukrštanja argumenata, zajednički je stav da se od Evropske komisije zatraži mišljenje da li je lovna sezona, koja u Crnoj Gori traje do 15. februara, usaglašena sa čl. 7 Ptičje direktive.Nakon dobijenog odgovora predstavnici Ministarstva poljprivrede i ruralnog razvoja, Lovačkog saveza, Centra za zaštitu i proučavanje ptica, Agnecije za zaštitu životne sredine i Lovne inspekcije, organizovaće novi skup na kojem će težiti pronalaženju zajedničkog, najprihvatljivijeg i konačnog rješenja.