Shodno novom Zakonu o hemikalijama, kao i uticaja hemikalija na zdravlje ljudi i životnu sredinu, Agencije za zaštitu životne sredine, prepoznajući značaj ove oblasti, osnovala je 1.marta Odjeljenje za upravljanje hemikalijama.
Odjeljenje za upravljanje hemikalijama za samo četiri i po mjeseca izdalo je 166 dozvola za uvoz hemikalija, dok su izdate tri tranzitne dozvole i dva zahtjeva odbijena zbog nepotpune dokumentacije. Jedan od odbijenih zahtjeva odnosio se na uvoz, a drugi na izvoz hemikalija. Poslove koji su se odnosili na upravljanje hemikalijama do 1. marta obavljalo je Ministarstvo zdravlja, a od ovog datuma preuzelo ih je pomenuto Odjeljenje.
Službenici Odjeljenja u obavezi su da prate hemikalije na teritoriji Crne Gore, u kompletnom ciklusu od njihove proizvodnje do krajnjeg potrošača. Takođe, u obavezi su da vrše izvještavanja kako na državnom nivou, tako i prema Evropskoj agenciji za hemikalije( ECHA).
Porast upotrebe hemikalija u većem dijelu razvijenih društava imao je za posledicu,između ostalog, sve izraženiju zabrinutost zbog mogućih uticaja na zdravlje i životnu sredinu. Pojedine hemikalije koje je čovjek stvorio mogu da se pronađu i u najudaljenijim mjestima u životnoj sredini, životinjama i ljudskim bićima.Na veze između pojave pojedinih zdravstvenih problema i stanja u oblasti upravljanja hemikalijama ukazuje se i u preambuli VI akcionog programa EU u oblasti životne sredine (tačka 23) i konstatuje da je potrebno znatno unapređivanja znanja i informisanja (tačka 24, 25, 26).
Ciljevi EU u oblasti upravljanja hemikalijama definisani su odredbama VI akcionog programa EU u oblasti životne sredine u dijelu koji se odnosi na zdravlje i kvalitet života. Cilj je da se do 2020. godine hemikalije proizvode i koriste na način koji neće podrazumijevati negativne uticaje na zdravlje i životnu sredinu uz potrebu prevazilaženja postojećih nedostataka u znanju o karakteristikama, upotrebi, odlaganju i izloženosti hemikalijama (član 7. stav 1. al. 3). Opasne hemikalije treba da budu zamijenjene bezbjednijim hemikalijama ili bezbjednijim alternativnim tehnologijama bez upotrebe hemikalija. U skladu sa ovim ciljevima, definisane su prioritetne oblasti djelovanja koje se odnose na istraživanja u vezi sa hemijskom bezbijednosti, odgovornost proizvođača, uvoznika i korisnika za unapređenje znanja o hemikalijama i rizicima njihovog korišćenja, odlaganja, razvoj koherentnog sistema testiranja, procjene rizika i upravljanja rizikom i obezbjeđivanje pristupa javnosti odgovarajućim informacijama.
Na osnovu novog Zakona o hemikalijama (Sl.list br. 18/2012 ) koji se primjenjuje od 1. marta ove godine, koji je usaglašen sa propisima EU, Lista propisa u oblasti hemikalija sadrži veliki broj propisa EU različitog karaktera.