Vlada Crne Gore će u narednom periodu usvojiti informaciju o upisu Tivatskih solila na Ramsar listu. Osim solila, na ovoj značajnoj listi se nalazi Skadarsko jezero koji je dati status dobilo 1995. godine.
Područje solila je od srednjeg vijeka bilo u fokusu zbog Solane koja je aktivno radila u tom periodu i koja je prema spisima iz daleke 1683. godine predstavljala 81 odsto ukupnog prihoda lokalnog stanovništva. Ostaci solane tj. slani bazeni su prisutni i danas, a neposredna blizina mora i prilično sačuvana geomorfologija lagune ovog područja je čini interesantnom za boravak ptica gdje je registrovano 111 vrsta, odnosno više od 20 odsto ukupnog broja evropske ornitofaune. Ovaj lokalitet predstavlja važno odmorište ihranilište migratornih ptičjih vrsta, kao što su Limosa limosa, Numenius arquata i Aythya nyroca, a takođe i važno stanište fendaka ,Phalacrocorax pygmeus.
Na ovom području je registrovano 14 predstavnika vodozemaca i gmizavaca, od čega se na IUCN Crvenoj listi nalazi 10 ranjivih i 3 ugrožene vrste.
Područje solila se odlikuje mješovitim tipom vegetacije koja raste na muljevito-glinovitoj podlozi koja je praktično iščezla u jugoistočnom Jadranu (osim na prostoru Ulcinjske solane) što predstavlja dodatni razlog zaštite ovog veoma značajnog područja.
Osim prirodnih, dati lokalitet posjeduje i arheološku vrijednost jer su pronađeni arheološki relikti-ostaci grčko-rimske keramike, uglavnom amfora i fragmenti Korintskih skifosa iz VI vijeka prije nove ere (v.p.n.e).
Centar za zaštitu i proučavanje ptica duže od 10 godina vrši redovan monitoring ptica na području solila, a takođe je dati lokalitet u fokusu niza projekata Centra sa ciljem poboljšanja unapređenja stanja i infrastrukture na datom području, kao i njegove promocije kao birdwatching destinacije.