Konstitutivna sjednica Komisija za ocjenu Studija o procjeni uticaja na životnu sredinu za izgradnju hidrocentrala na Drini u Republici Srpskoj i Limu u Srbiji održana je u petak, 25. januara u Podgorici. Na sjednici Komisija poručeno je da će građani do 15. februara moći da na adrese Agencije za zaštitu životne sredine i Ministarstva održivog razvoja i turizma dostavljaju sugestije i primjedbe na planove susjednih država Republike Srpske i Srbije.

Predsjednik Komisija je prof. dr Mihailo Burić, dok su članovi profesori doktori Mićko RadulovićDrago MarićVukić PulevićMilutin OstojićSreten Škuletić, zatim mr Vasilije Bušković (biolog), inženjer građevinarstva Milorad Janković, meteorolog Dušan Pavićević, inženjer šumarstva Blažo Jokanović, inženjer građevinarstva Ivana Bajković, inženjer arhitekture Budislava Kuč, elektro inženjer Nikola Jablan, kao i predstavnici nevladinih organizacija „Green Home” i „Ozon“, Nataša Kovačević (pravnik) i Aleksandar Perović (anal.zaštite živ. sredine).

Na konstitutivnoj sjednici Komisija, koju su formirali Agencija za zaštitu životne sredine i Ministarstvo održivog razvoja i turizma, formiran je ekspertski tim, koji treba da utvrdi kako će na životnu sredinu uticati moguća gradnja hidrocentrala „Brodarevo 1 i 2″ na Limu i „Buk Bijela” i „Foča” na Drini.

Direktorica Agencije za zaštitu životne sredine, Daliborka Pejović saopštila je na konstitutivnoj sjednici da će biti organizovane javne rasprave u čitavoj Crnoj Gori, u kojima će, kako je poručila, moći da učestvuje i nevladin sektor, koji je zainteresovan za analizu dokumentacije. Direktorica Pejović je istakla da nije preciziran rok do kojeg će Komisije završiti sa radom.

– Sve sugestije građana i sugestije sa javnih rasprava sažećemo u jedan dokument o kojem će se Komisija izjašnjavati u periodu nakon 15. februara. Nijesmo htjeli da oročavamo rad Komisije, jer smo vodili računa o tome da će nam obrađivači planova koji budu prisutni na javnim raspravama, a vjerovatno i sugestije nekih međunarodnih organizacija, možda dati obavezu da povećamo, produbimo i proširimo nivo informacija, izjavila je Pejović.

Pejović je podsjetila da je prošlo nekoliko mjeseci od kada se vodi ozbiljna rasprava u javnosti o mogućim uticajima projekata na Crnu Goru, kao i da su zbog toga inicirali formiranje stručne Komisije koja je, kako je istakla, referentna i stručno osposobljena da odgovori na sva pitanja.
Prema njenim riječima problemi sa susjedima nastali su jer nemaju svi u regionu istu praksu i usvojene standarde Evropske unije (EU), kada je u pitanju Strateška procjena uticaja na životnu sredinu i Procjena uticaja.

-To je razlog zbog koga u nekim fazama rada na projektnoj dokumentaciju države nijesu prepoznale i nijesu se bavile u dovoljnoj mjeri mogućim uticajima na Crnu Goru. Zbog toga smo upravo željeli da sa ovom Komisijom nadomjestimo nedostatak te dokumentacije, objasnila je Pejović

.Direktorica Pejović pozvala je NVO sektor da učestvuju u radu Komisija, ali i da razumiju članove koji su dobili izuzetno ozbiljan zadatak.

– Očekujem da će rezultati rada Komisije biti prihvaćeni za čitavu javnost Crne Gore i dati nadležnima odriješene ruke da donesu konačnu odluku, očekuje Pejović.

– Sve što bude relevantno za građane Crne Gore, a posebno one koji smatraju da ovim projektima mogu biti ugroženi, obezbijedićemo direktne kontakte i razgovore i uporediti njihove informacije sa saznanjima koja imaju državni organi, zaključila je Pejović.

Predsjednik Komisija, Mihailo Burić saopštio je na konstitutivnoj sjednici da će razgovor o tim projektima biti i prilika da osmisle neke nove principe i strategije zajedničkog iskorišćavanja slivova.

-Nijesu u pitanju samo forma i propisi EU, a mislim da tome teže sve ove države, već moram da kažem da su ovo projekti koji treba da se realizuju na međudržavnim relacijama, rekao je Burić, dodajući da će članovi Komisija izaći na teren, uzeti izjave građana, a da će objektivno stanje utvrditi na osnovu dokumentacije.

Članovi Komisija će u narednom periodu imati zadatak da prouče dvije hiljade strana štampanog materijala, ali i da obiđu teren, razgovaraju sa predstavnicima nevladinih organizacija i građanima, koji smatraju da će projekti izgradnje HE „Brodarevo 1 i 2″ i „Buk Bijela” i „Foča” uticati na njih. Članove Komisija čine predstavnici NVO, eksperti iz hidrologije, botanike, energetike, geologije, biologije, meteorologije, građevinarstva, arhitekture i klimatologije.

Podsjetimo da je uvid u navedene Studije omogućen u Agenciji za zaštitu životne sredine/Arhus centar Podgorica, opštinama Plužine i Bijelo Polje, kao i na web stranicama Agencije za zaštitu životne sredine (link:www.epa.org.me; rubrika: “dokumenti” ) i Ministarstva održivog razvoja i turizma (link: www.mrt.gov.me).