Crne Gore prema UNFCCC

   ▪Jačanje institucionalnih kapaciteta u integraciji međunarodnih obaveza u procesu donošenja razvojnih i/ili investicionih odluka.

    Radionici su prisustvovali predstavnici UNDP – aAgencije za zaštitu životne sredineMinistarstva održivog razvoja i turizma, Crvenog krsta, Nevladinih organizacija i predstavnici relevantnih institucija: Hidrometeorološki zavod Crne Gore, CETI, MONSTAT, Ministarstvo ekonomije, Ministarstvo saobraćaja i pomorstva, Institut za javno zdravlje, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Na početku Radionice Pozdravno obraćanje imali su gospođica: Daliborka Pejović(direktorica Agencije za zaštitu životne sredine), Rastislav Vrbensky (UNDP), Andro Drecun (MRT), a prezentacije su pripremili: Đorđije Vulikić (MRT), Seth Landau (UNDP), Lidija Šćepanović (pomoćnik direktora Agencije za zaštitu životne sredine, šef sektora za Monitoring, analizu i izvještavanje)  i Snežana Marstijepović (UNDP).

Radionicom je ukazano na značaj realizacije  projekata „Druga nacionalna Komunikacija Crne Gore prema UNFCCC“ .
Projekat  „Jačanje institucionalnih kapaciteta u integraciji međunarodnih obaveza u procesu donošenja razvojnih i/ili investicionih odluka“ je podrška usvajanju konačne liste indikatora i dizajniranju Informacionog sistema, koji su Ključni prioriteti Agencije za zaštitu životne sredine.

Očekujemo da ćemo kroz realizaciju Projekta, dobiti neophodne savjete od  međunarodnog konsultanta o metodologiji za obradu podataka i priručnik sa uputstvima i smjernicama о primjeni indikatora u procesima donošenja odluka čime bi se ostvario preduslov da se ključne informacije na jasan način prezentuju donosiocima odluka i time ojača i sam sistem donošenja odluka kada je životna sredina u pitanju.

Usvajanjem  KONAČNE LISTE INDIKATORA  stičemo uslov da 2013. godine izradimo Izvještaj o stanju životne sredine na osnovu nje.

Ono što je za Agenciju značajno jeste da se navedenim projektom rešavaju  dva najveća prioriteta u ovom trenutku: Uspostavljanje Nacionalne liste indikatora i Informacionog sistema.
Formiranjem „konačne liste“ stiče se uslov za nastavak zakonske obaveze u vidu pravilnika o Nacionalnol listi indikatora zaštite životne sredine Crne Gore. Tako uobličeni indikatori idu na usvanje Vladi Crne Gore, uz čiju saglasnost Agencija za zaštitu životne sredine dobija zakonski preduslov za ispunjenje obaveza izvještavanja na bazi indikatora na četvorogodišnjem  nivou.
Usvajanjem konačne liste indikatora stičemo uslov da 2013. godine izradimo Izvještaj o stanju životne sredine na osnovu nje.
Indikatorski pristup osigurava uporedivost sa praksom i načinom na koji se problematika
Zaštite životne sredine prati i ocijenjuje u drugim zemljama EU. Upoređivanjem odgovarajućih indikatora u različitim zemljama moguće je utvrditi stepen očuvanja ili ugroženosti različitih segmenata životne sredine, kao i primijeniti slične mehanizme zaštite.
Indikator obezbijeđuje informacije na nivou pogodnom za kreiranje nacionalne politike, strategije, zakona i podzakonskih akata.

    Uspostavljanje Informacionog sistema zaštite životne sredine  podrazumijeva zahtjevnija softverska riješenja koja bi razvila i određenu metodologiju prikupljanja podataka, formiranje baze podataka, izgrađeni tehnički i kadrovski kapaciteti, što predstavlja preduslov uspješnom upravljanju životnom sredinom u cijelini. Posebnu obavezu Agencija ima u dijelu informisanja javnosti o stanju životne sredine, opterećenjima i uticajima na životnu sredinu, što je  bez kvalitetnih i pouzdanih podataka koji bi se crpili iz jednog modernog Informacionog sistema veoma otežano.
EPA ima zakonsku obavezu ažuriranja inventara emisije gasova sa posebnim osvrtom na inventar gasova staklene bašte .
Uspostavljanje Informacionog sistema zaštite životne sredine  predstavlja preduslov dobrog upravljanja životnom sredinom u cjelini kao i uspješnog izvještavanja nacionalnih i relevantnih međunarodnih institucija. Informacioni sistem će omogućiti i efikasnije izvještavanje prema EIONET mreži (European Environment Information and Observation Network).

Na kraju radionice izveden je zaključak da se po realizaciji postavljenog Projekta mogu očekivati sledeći benefiti:
• Ispunjavanje zakonske obaveze koju nalaže zakon o zaštiti životne sredine (čl19.) o uspostavljanju nacionalne liste indikatora i izvještavanju na bazi iste (na četvorogodišnjem nivou)
• Na ovaj način dobijeni podaci pružaju pouzdane informacije o stanju životne sredine što je interes države Crne Gore.Interes je i posjedovanje podataka koji se mogu koristiti za razmjenu sa pojedinim institucijama i nacionalnim centrima u susjednim državama, kao i sa Evropskom agencijom za zaštitu životne sredine u okviru međunarodnih obaveza i konvencija.
• Indikatorski prikaz daje činjenice i podatke o životnoj sredini  zainteresovanim pojedincima, nevladinim organizacijama, preduzećima kao i predstavnicima lokalne samouprave.

Značaj uspostavljanja Informacionog sistema ogleda se i u slijedećem;
Ispunjavanju zakonske obaveze koju nalaže Zakon o zaštiti životne sredine(čl.37 i 38) o uspostavljanju i sadržini Informacionog sistema.
Od formiranja Nacionalne liste indikatora i Informacionog sistema najveću korist imaće građani koji mogu daleko lakše i brže da ostvare svoje pravo na zdravu životnu sredinu.

Agencija za zaštitu životne sredine će kroz intezivnu saradnju sa svim partnerima iz oblasti zaštite životne sredine uložiti dodatne napore da se ova oblast unaprijedi tako da se obezbijedi održivi razvoj uz bolje uslove za život i zdravlje stanovnika naše države.